YüksekOkuldan Barmen Okuluna!

0 Paylaşımlar

İleriye bakmaktan önümüzdekini, yanımızdakini  göremez olduk. İşimiz vaktimizden çok ama iş yapacak vaktimiz yok maalesef.

Yıllarca ilçemize  bir çok değerli ilim ve fikir adamı yetişmesinde katkısı olan okullarımızdan birisi olan Dernekpazarı lisesi okulu kapanıyor diye haber yapmıştık. Yeni uygulamaya göre düz liseler meslek okuluna dönüştürüleceğini belirtmiştik. Yorumlar da dahi kimse de demediki okul kapanmıyor dönüşüm  oluyor diye. Birkaç kişi dışında okulu dert edinen yok gibi. Kimse demiyorki bu kadar masrafla bir hayırsever tarafından yaptırılan bu  son donanımlı mükemmel okula yazık değilmi, düz lise iken yeterli hizmet veremiyordu ve  kapanmak üzereydi, sağdan soldan toplama 80 öğrencisi vardı.   Şimdide ilçemizde bırakın oteli, öğretmen evi bile yokken nerden çıktı bu turizm meslek okulu diyesim geliyor. Yetkili ve etkili isimler biran önce kamuoynu aydınlatmalıdırlar. Başka bölüm yokmuydu acaba memlekette! Yoksa yerimiz mi müsait değildi! Yada bizim nüfusumuz az o yüzden iyi bir okul Dernekpazarı’na gitmez!mi! diyorsunuz?Ama bu işler ne nüfus ne yer ne de imkan meselesidir dostlarım. Bu işler idareci ve nüfuz meselesidir. Taşhanköyü’nün nüfusu neydi ki  Anadolu öğretmen Lisesinin ardından Sağlık lisesine de kavuştu. Gözümüz yok ama bizimde bu memlekette haklarımız ve  ihtiyaçlarımız var.

Halen bir hükümet konağımız bile yok.  İdarecilerin aklı uçuk kaçık hayal  dünyasında  olursa, o şenlik senin bu düğün benim, bazen de cenazeler, yayla yolları deeerkeen al sana bir tane turizm meslek lisesi! En kolayı ve zahmetsizi bu idi heralde. İlerlere bakmaktan önümüzü göremez olduk.  İşimiz vaktimizden çok arkadaşlar. Dernekpazarı’lılar da en iyiyi hakediyor bu memlekette. Sağlam karakterli adil dürüst,çalışkan  idarecilere ihtiyacımız var.

Başka! Başkası yok daha ne istiyonuz ki! Yüksek Okul gibi Turizm meslek okulu!Bu okulların hayata geçmesi için yine milyarlarca masrafı da zamanı da önemsemiyorum  ama  sonunda faydalı bir şeyler ortaya çıkacaksa! Ne olur sonunda bu okuldan mezun olanlar dersiniz? İşsiz kalmaz tabi, yılın dört ayı Uzungöl de iş bulabilirler en azından(iyi bir komi-garson)! Biri çıkıpta demiyor ki neye lazım bu bu okul başka bölüm yokmuydu, kapatsanız daha iyiydi diye! En azından bilgisayrlı muhasebe okulu olabilirdi. Yüksek okul fakülte tartışması yaparken alın size Turizm ve otelcilik okulu. Hayırlı olsun diyemiycem, pek hayır göremedim hiç bir yerinde. Yapacak çok işimiz var efendiler;” eğer dertsizseniz, dert Sizsiniz” demiş atalarımız. Kalın sağlıcakla

“Başarının sırrı , uğraşılan konuya hakim olmaktır.”
Benjamin Disraeli

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

YüksekOkuldan Barmen Okuluna!” için 11 yorum

 • 12 Ağustos 2013 tarihinde, saat 05:47
  Permalink

  evet,insanımız maalesef çok duyarsızlaştı.tabiri caizse koyun gibi olduk.dernekpazarı ilçesi,trabzon’da ak partiye en büyük oranda destek veren ilçe.en büyük oranda destek veren köy de gülen köyü.başbakanın dünürünün memleketi.yani bu şeref dernekpazarı’na ait.ama aldığımız hizmetler ortada.demek ki vekil ve bakanlar buraya gelince yeterince tepki veremiyoruz.iktidar partisi ilçe yönetici ve yerel yönetimler de yeterince etkili değil.maalesef ilçemizin sahibi yok!taşhana sağlık meslek lisesi,bize de uzungöle garson yetiştirecek lise.acı ama gerçek ki dernekpazarı eriyor ve hızla kan kaybediyor!!siyasal,kamu,tıp ve eğitim fakültesi okumak isteyenler bu lisede okuyamayacak artık.bunu yazıp söylerken kalbim acıyor gerçekten.ya sizlerin??

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2013 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Merhabalar,
  Yaşar Bey’in de yazısında ifade ettiği konu benim de canımı çok sıkmakta. bugüne kadar teknik ve fiziki imkanları kısıtlı lan bir okuldan günümüzde bir çok yüksek eğitimli insan yetişmiş; akademisyenler, doktorlar, mühedisler, bürokratlar, vs. hal böyle iken teknik ve yapı olarak son derece kaliteli bir okulun sadece turizm okuluna dönüştürülmesi buradaki nesillerimize yapılacak büyük bir haksızlıktır. bu yanıştan dönülebilmesi adına girişim yapılması gerektiğini düşünmekteyim.

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2013 tarihinde, saat 12:09
  Permalink

  yaşar kardeşim ellerine sağlık güzel bir yaraya parmak bastın eyüp arkadaşımda tabiri caizse lafı getiğine oturtu.
  Ama…
  Bir hadîslerinde de Efendimiz şöyle buyurur:

  “Nasıl olursanız, öyle idare edilirsiniz.”[1]

  Keyfiyetiniz ne ise, başınızdakilerin keyfiyeti de o olur. Siz nasıl bir kaynak iseniz, başınızdakiler de o kaynağın mahsulüdür. Bu söz, öyle bir sözdür ki, idare adına kâmûslar meydana getirir. İsterseniz, sadece bu hadîs üzerinde kısaca duralım: “Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüzden mes’ulsünüz.”[2] fehvasınca, herkesin bir mes’uliyet sınırı vardır ta devlet reisine kadar. Devlet reisi de, idare ettiği dairenin bütününden mes’uldür. Ancak, “Siz nasıl olursanız, başınızdaki idareciler de öyle olur.” ifadesi, bu hususa, içtimâî hukuk açısından apayrı bir buud kazandırmaktadır

  evet bizleri bu duruma düşürenler utansın diyecez ama birazda suç bizlerde değilmi

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2013 tarihinde, saat 10:09
  Permalink

  Yaşar kardeşim duyarlılığına teşekkürler. Bende ilk duyduğumda şoke oldum.İlk habere yaptığım yorumda ilgililerden sanal ortamda açıklama talep ettim ama bir açıklama göremedim. OLAYDAN DERNEKPAZARLILARINDA ÇOĞUNUN HABERDAR OLMADIĞINI BİZZAT MÜŞAHEDE ETTİM.Sadece yorumlarda FAHRİ DÜZENLİ ağabeyin yorumuna rastladım. Dernekpazarına bir ilçe olarak haksızlık bu. Eğitimde başarılı fakat imkanları sınırlı gençlerin -doktor, mühendis, hukukcu vs.olmaları hususunda- önlerine bir engel. İnşallah çok geç olmadan bu yanlışdan dönülür.Dernekpazarı bir ANADOLU LİSESİne kavuşur.

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2013 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  Hayalleri garson olmak isteyen çocuğunu garson yetiştirmek isteyen vatandaşlarımız için güzel bir fırsat;çocuklarını Dr. sağlıkçı,avukat,mühendis,matematikçi,kimyager,fizikçi,bürokrat gibi insanlığa ilmiyle gelecek nesillerimize ışık tutacak çocuklarımızın hayallerine sürgün çıkmış belkide umutları yeşermeden imha edilmiştir,bu durumun mimarları şimdilik diledikleri kadar gururlanabilir nede olsa büyük iş başardılar bol garsonlu günlerde görüşmek üzere.

  Yanıtla
 • 21 Ağustos 2013 tarihinde, saat 03:32
  Permalink

  Yaşar Bey yazınızın sonunda ” Başarının sırrı,uğraşılan konuya hakim olmaktır” diye mükemmel bir söz yazmışsınız. Peki siz turizm ve otelcilik okullarıyla ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz de bu yazıyı yazdınız ? Bu liselerden mezun olanlar barmen mi oluyor.İpsiz sapsız mı oluyor ?. Düz lise kapatılmış. Bence çok doğru bi karar son 5 yılda ne kadar mezun verdiği ortada serseri mekanı olmuş lise, sigara içmeyen yok serserilik desen üst seviyede ? hani ilim hani irfan nerde?

  Yılmaz Güney abimede birşey söylemek istiyorum. Bütün gençlerden akademik başarı istemek gençlere yapılan en büyük haksızlık olur. Herkes üniversite okuyamaz. Herkes Mühendis, doktor olamaz.

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2013 tarihinde, saat 12:16
  Permalink

  Türkiye genelinde 600 eyakın çpl biride dernekpazarında olduğunu untmayalm,3yıl içinde ilçemizden çok sayıda mühendis çıkmıştır. Çocuklarımızın hedeflerini engellemek abesle iştikaldir. Alt yapısı hazırlanmamış olan bu okulun,buna.hazırlıklı olmadığı,velilerinde.buna.sıcak bakmadığını düşünmekteyim. Müfettiş raporlarıda bunu kanıtlqmaktafır. Biran öncwEe bu yanlıştan dönülmesini umuyorum,siyasilerimize önemle duyrulur.
  Mehmet Sevinç Okul aile birliği başkan yardımcısı

  Yanıtla
 • 28 Ağustos 2013 tarihinde, saat 11:32
  Permalink

  SELAMLAR YAZILARINIZI OKUDUM BİRŞEY YAZMAK DURUMUNDA KALDIM SAKINA YANNIŞ ANNAMAYIN AMA ŞUNU DUŞUNELİM DEVİR ESKİDEVIR DEYIL DUNYA DEYIŞİYOR YA D.PAZARINA COK DAHA BUYUK OKULLAR LAZIM CUNKU İLÇEMİZ KÜCULUYOR YANİ YUKSEK OKULLAR GİBİ HATDA KAPPUZLER GELMESI LAZIM GUNUMUZTA ARTIK YUKSEK MESLEK OKULLARI TALEP HALINE GELMEKDEDİR BİRDE İŞİN ÖTEKİ KISMİVAR EYİTIMSIZ TOPLU VE EYİTİMLİ TOPLUM OLARAK İNŞANLARIN KARŞİSINA CİKİYORUZ OLUN İÇİN EYITIMDEMEK DEYIL İŞBULMAK İNSAN KENDİSİNİ EYITMESİLAZIM İNŞALLAH D.PAZARI TURİZİM BÖLGESİ OLUR YANİ BİR BUTIK OTELİMİZ OLSA TURIZLER BURADA KONAKLASA ESNAFLAR SAHATLASA SADECE YAZLIK DEYIL KIŞLARIDA İNŞANLARI KIŞ TURIZIM YERI ARIYORLAR OLUN İÇİN BURSA YADA İLGAZA GİDİYORLAR BİZİMDE D.PAZARI GİBİ İLÇEMİZ VAR DEYERİ BİLİNMİYOR ÇUNKU İNSANLAR BUYUK DUŞUNMUYORLAR VE İLERİSİNDE NE OLURSA OLSUN YA YARINDE VAR YADA AYLARVAR YZDA YILLARVAR İNSAN MUTLAKA FASIFLI OLMASI LAZIM OLUNİÇİN YUKSEK MESLEK LİSELERINE İHTİYAÇ VAR D.PAZARI HARZAMAN GÖÇVEREN İLÇE OLMUŞ HİÇ DUŞUNEN YOKMU YA NEDEN GÖÇALAN İLÇE OLMASIN OLUNİÇİN ADIM AYMAK LAZIM SAYGILARLA VE SEVGILERLE

  Yanıtla
 • 31 Ağustos 2013 tarihinde, saat 19:44
  Permalink

  Ağlanacak halimize birazdaha ağlamak istiyorum gençliğimize reva görülene baktıkça içimin sıkılarak daraldığını ifade ederek sözlerime şunu eklemek istiyorum adını saklayarak tepkilerden rahatsız olanlar budurumun sadece yandaşlarıdır neden genlerimizden büyük başarıları beklemeyelim sakıncasımı var yoksa yasalara aykırı bir durummu;sizi rahatsız eden yanlışları kabullenmeyişimizmidir? evet evet başkada bişey olamaz bu icraatın sahipleri nekadar istemesede bu millet bağrından daha çok cevherler çıkaracaktır.

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2013 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  ağlamaya sızlamaya gerek yok tepkiyi ankaraya taşıyalım beyler.milli eğitim bakanına çıkalım.bir köye bir kasabaya verilen le bir ilçeye verilene bakın.haneya sizin bayraktarınız ne verdi bu dernekpazarına işte bize layık olan barmen okulu.zaten diyeceğini söyledi o lafları kimelere dediyse muhatabı onlardır.seçimler yaklaşıyor bakalım iltifatlara kim ne diyecek ne edecek…farkındamısınız bilemem ama milli eğitim acısından kısırlaştırılıyoruz bu yapılan haksızlığı kim düzeltecek bilemiyorum…

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2013 tarihinde, saat 10:14
  Permalink

  öncelikle eğitim öğretim yapılan bir okula, barmen okulu yakıştırması yapan kişilerin eğitimle ilgili yorum yapmasını yakışıksız buluyorum. Turizm otelcilik liseleri barmen yetiştirmiyor,eğitime verdiğiniz önemi buradan anlayabiliyorum(!)Kaldı ki” devletin okullarına öğrenci göndermem,oralarda eğitim verilmiyor ya da okulları çeşitli nedenlerden tercih etmiyorum” deyip çocuklarını başka kuruluşlara gönderen kişiler var.neden kimse buna tepki göstermiyor da kapanmak üzere okulu,kapanmaktan kurtarılan çözümlere tepki gösteriliyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir