Yaylacılar Dikkat

0 Paylaşımlar

Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yayla ve meralardaki yapılaşmalarla ilgili olarak vatandaşları uyardı.

Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yayla ve meralardaki yapılaşmalarla ilgili olarak vatandaşları uyardı. Tüm yayla ve meraların, devletin, milletin hepsinin, hazinenin malı olduğunu hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, her hangi birilerinin buraların sahibi olmasının söz konusu olmadığını ve olamayacağını ifade etti.

Başkan Gümrükçüoğlu'ndan yayla uyarısı

İŞE BAŞLAMAK İÇİN YÖNETMELİĞİ BEKLİYORUZ
“Yaylalara, meralara kimse patır patır ev yapmaya yönelmesin. Hiçbir şekilde yönelmesin. Bu işin çözümü için kanun çıkmıştır, yönetmeliği beklenmektedir” şeklinde konuşan Gümrükçüoğlu, yönetmeliğin yasalaşmasının ardından yaylalarda sadece belirlenen bazı alanların yerleşim yeri olacağını ve buralara da Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilebilecek olan projelerin dışında inşaat yapılmasına asla müsaade edilmeyeceğini kaydetti.

YERLEŞİM YERLERİ VATANDAŞA KİRALANACAK
Yaylalarda yerleşim yeri olarak belirlenecek olan alanların vatandaşlara kiralanabileceğini ve bu alanlarda tek katlı ya da zemin üzerine bir katlı projeli inşaatların yapılmasına izin verileceğini üzerine basa basa vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Onun için oralarda derme çatma olsun, katlı evler olsun, kimsenin böyle şeyler yapmasına lüzum yok. Kimseyi de bu konuda çözümsüz bırakmayacağız. Zira kararsızlık en hafif deyimi ile hatalı bir karardan daha kötüdür. O münasebetle bunun takibini sürdürmekteyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan bunun yönetmeliği çıktığı zaman bir yaylada, bir merada, şurası yerleşim bölgesidir diye belirlenecektir. Alt yapısı hayata geçirilecektir. Yerleşim yerinde verilen projenin hayata geçirilmesi şartı ile buralar makul bir şekilde vatandaşlarımıza kiralanacaktır” diye konuştu.

YAYLALARDA NELER OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ
Yaylalarda kimsenin toprak sahibi olmadığının altını çizen Gümrükçüoğlu, “Anayasa’ya göre yaylaların hepsi, her tarafı bütün milletin, devletin, hazinenin yerleridir. Orada mülkiyet, arazi satmak gibi bir şey olmaz. O bakımdan birisi öbürüne ‘gel sana şurada bir yer vereyim, ver bana üç kuruş beş kuruş’ gibi şeyler demesin, böyle şeyler olmasın. Oralarda nelerin yaşandığını çok iyi biliyoruz. Her şey bilgimiz dahilinde. Bunlar fuzuli şeyler. Vatandaşlarımızı çözümsüz bırakamayacağız ama hiçbir şekilde bir karmaşaya izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

caykaragundem

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir