Ünlü Sanatçı Ak Partiden Aday

0 Paylaşımlar

İlçemizin yetiştirdiği önemli isimlerden Kültür Bakanlığı Sanatçısı  Ünlü sanatçı Yusuf Cemal Keskin Aday Adaylığı için Müracaatını Trabzon dan  yaptı.  Müracatını İlbaşkanı Revi’ye yapan

Yusuf Cemal Keskin yaptığı değerlendirmede” Ülkemize sayısız hizmetlerde bulunan Ak Partiye gönül veren birisi olarak aday adayı olmaya karar verdim. 21.yüzyıla ülkemizi dünyaya taşıyan Ak Parti kültürümüz ve değerlerimizi bu parti saflarında daha ileriye götüreceğime inandığım için partimiz saflarında halkımız tarafından kabul göreceğine inandığım değerlerimizi harmanlandıracağıma ve 7 bölgenin kültürel değerleriyle kaynaşacağına inanıyorm. İmtiyazsız ve sınırsız bir millet yolu değerlerimizden geçer. Kültürel ve sanat değerlerimizi özümseyen gönüldaşlarım en büyük ideoloji bu değerlere sahip çıkmaktır. Bu değerlerimizi hayata geçirmenin tek adresi Ak Parti olduğu inancındayım. Bu yüzden bende Ak Parti saflarında halkımızın ve partimizin teveccühü olursa Milletvekili olarak yoluma devam etmek istiyorum. 3 dönemdir Aday olamasam bile, ilk günkü gibi  aynı şevkle partimizin emrinde olacağım.dedi.

Kimdir?

1954 yılında trabzon’un çaykara ilçesinin zeno zana (bugünkü dernekpazarı günebakan) köyünde doğdu. ilk ve ortaokulu çaykara’da, liseyi ise ailece göç ettikleri istanbul’da bitirdi. daha 5 yaşındayken babasının hediye ettiği kemençeyle başladı çalmaya. ortaokul yıllarında düğünlerde çalıp aile bütçesine katkıda bulunuyordu. kısa zamanda ünü çaykara’yı aşıp sürmene, of ve rize’ye ulaştı.

1968 yılında istanbul’a babasının yanına geldi. babası Yusuf Cemal’i o zamanın kemençe ekollerinden sırrı öztürk ve ali genç’le tanıştırdı. yusuf ilk dönemlerinde bu ustaların etkisinde kaldı. dr. hasan akaç, yusuf’u bu dönemde türk folklor kurumuna götürdü. bu arada yusuf cemal 3 tel yerine 4 telli kemençe çalmaya başlamıştı. gençlik dönemlerinde babasından öğrendikleriyle kemençeye başlayan o dönemlerde moda olan görele tarzından etkilenen yusuf cemal her zaman için en büyük usta dediği bahattin çamurali’yi ilk dinlediğinde pek hoşlanmıyacak ve bu tarzı garipsiyecekti. ancak daha sonra ustanın parçalarını çalmaya çalışır. ilk denemesinde beceremez, çalmaya uğraştıkça denedikçe ayrı bir dünyayı keşfeder ve çamurali’ye yürekten bağlanır, ama bu büyülü dünyanın çamuraliden ibaret olmadığını yunanistan’a 1923 mübadelesiyle göçmüş trabzonluların torunlarını yıllar sonra ilk defa dinlediğinde keşfedecek, yüreği aynı heyecanla dolacaktır. trabzon’lu efsanevi kemençeci “gogo” lakaplı “stavris petridis”, gümüşhaneli niko papavramidis, trabzon ruhunu anavatandan binlerce kilometre ötede yaşatmış ve sürmeneli kalyoncidis, maçka’lı siyamidis gibi yeni kuşak mektepli virtüözlere örnek olmuştur. yusuf cemal kemençeyle savaştığı yılları geride bırakmıştır artık, kendi stilini bulmuş, coşkulu tarzıyla, sıksara havasında rakip tanımaz doğaçlama soloları ve kusursuz ritm duygusuyla horon ekiplerini kendinden geçiren bir usta olmuştur.

4 telli kemençeyi ustalıkla kullanan yusuf cemal hem bu alanda teknik bir devrim yapmıştır, hemde hemen tanınan kendine özgü stilin yanısıra boğuk fakat kıvrak kemençe tonunu da yaratmıştır.

yusuf cemal ilk kasetini 1975 yılında başka bir enstrumanın eşliği olmadan tek başına yapmıştır, yazık ki bugün bu albüme dair herhangi bir iz kalmamıştır. yusuf cemal kemençeyi kendi deyimiyle “alevi ustaların bağlamayı taşıdıkları gibi onurla” taşımıştır. yusuf cemal evinde 90 civarında kemençesi olmasına rağmen merhum babasının yıllar önce köyde yaptığı kemençeyi kullanmakta ve babasına minnet duygularını belkide bu şekilde ödemektedir.

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir