TÜRKİYE 2’Sİ OLDU İLK TERCİHİ DERNEKPAZARI

0 Paylaşımlar

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı ilçe müftülüğü sınavını kazanan Tercuman Özbek ülke genelinde sınava giren yaklaşık 850 aday arasından 2. Oldu ve ilk tercihi olan Trabzon Dernekpazarı ilçesine atandı.

Diyanet İşleri Başkanlığından edinilen bilgiye göre “2015/9 sayılı Genelge gereği tüm kamu kurum ve kuruluşlarında naklen veya açıktan atama işlemleri ikinci bir talimata kadar durdurulduğundan sınav sonucu atanmaya hak kazanan İlçe Müftüsü adaylarının atama işlemleri ikinci talimat yayınlandıktan sonra yapılacaktır.” deniliyor.

Ataması gerçekleştirilen Tercuman Özbek’in ne zaman göreve başlayacağı bilinmiyor. Özbek halen İzmir Çeşme vaizi olarak görev yapmaktadır.

TERCUMAN ÖZBEK KİMDİR 

tercuman özbek

Hayri Özbek (1945-2010 merhum) ve Narhanım Özbek çiftinin oğlu olan ve ,

Istanbul Süleymaniye’de 1974 yılında doğan Tercuman Özbek, çocukluğunu geçirdiği Gaziosmanpaşa İlçesi’ne bağlı Beşyüzevler semtindeki, Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı.

Perihan Özbek ve Feridun Özbek, kardeşleridir.

1985′te İlkokulu bitirir bitirmez Gaziosmanpaşa- Küçükköy, Hacı Veyis Kuran Kursu’na kayıt yaptırarak Kuran’ı Kerim eğitimine başladı.

Hafızlığını, Hasan KIR hocaefendi’ nin talebesi olan Ahmet YAZICI hocaefendinin gözetiminde tamamladıktan sonra, Ortaokul ve Lise eğitimini Küçükköy İmam Hatip Lisesinde tamamlayarak 1995′te mezun oldu.

Mezuniyetine kadar çeşitli sosyal faaliyetlerde aktif rol aldı.

1996 yılında Pakistan İslamabad şehrinde, eğitim dili İngilizce ve Arapça olan ,

International Islamic University ‘e ( I.I.U.P ) kayıt yaptırarak üniversite eğitimine başladı.

2000 yılı Ağustos’unda bu üniversitenin LLB (Shariah & Law) Hukuk Fakültesi’nden B.A ile mezun oldu.

Üniversite eğitiminin yanısıra ( P.I.F.L. ) Pakistan Institue of Foreign Languages Dil Okulun ‘da (German Language Course ) Almanca dil kurslarına katılıp, bu eğiitimini tamamlayıp diplomasını aldı.

Mezuniyet sonrası yurda dönüşünde, (YÖK ) Yükseköğretim Kurulu’nun, tüm İslam ülkeleri üniversitelerinden mezun olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerinin diploma denkliklerini, (28 Şubat süreci) siyasi bir kararla kaldırması üzerine, iş hayatına atılarak, çeşitli firmaların Dış Ticaret , İthalat – İhracat bölümlerinde görev aldı.

Ayrıca Istanbul Fatih 32.Noterliği Anlaşmalı Yeminli Tercuman olarak çalışmalarını sürdürdü.

2004 yılında kaydını yaptırdığı Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakultesi’nden, Önlisans ile 2006 yılında mezun oldu.

Arapça , İngilizce , Urduca ve Almanca bilen Tercuman Özbek, Diyanet İşleri Başkanlığı , Aydın ili Merkez Çeştepe Beldesi, IŞIKLIOĞLU Camii’nde 03.05.2010 – 25.11.2010 tarihleri arasında İmam – Hatip olarak görev yaptı.

25.11.2010 – 15.09.2011 arası, İzmir – Karabağlar İlçesi BİLALİ HABEŞİ Camii’nde İmam-Hatip olarak görev yaptı.

11 Nisan 2011 – 15 Mayıs 2011 tarihleri arasında , Urla Eğitim , Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, İzmir Valiliği-İl Sağlık Müdürlüğü emrinde, Libyalı Yaralı vatandaşlara Arapça tercümanlık yapmak üzere görevlendirildi.

Hayırlı olsun başarılar dileriz…

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir