Tepkiler Çığ Gibi…

0 Paylaşımlar
Dernekpazarı ilçesinde mevcut lisenin kapatılarak meslek lisesine dönüştürülmesine tepkiler devam ediyor.

Dernekpazarı Trabzon ‘un en küçük ve en huzurlu ilçesi. Kamu Kurumlarının yetkili makamlarında görev alan, bürokrasinin her alanında kendisine yer bulan, Eğtimde, sağlıkta, hukukta, mülki idarede ve politikada adını her an duyurabilecek kişiler yetiştirmekten gurur duyan bir ilçe.

 

Ekonomik nedenlerle sürekli göç veren, göç verdiği için de nüfusu azalan  ve tek lisesi olan bir ilçe. İlçenin geleceği düşünülerek Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan değerlendirme sonucu ÇPL olan lisenin Anadolu Sağlık Meslek Lisesine dönüştürülmesi teklifi yapılmış. Bu talep doğrultusunda yanıt beklenirken ÇPL nin kapatılıp, Otelçilik ve Turizm Lisesine dönüştürüldüğü haberi geldi. Turizm lisesi ile ilgili hiçbir alt yapı olmamasına rağmen bu okul ilçede tartışma konusu oldu. Şu ana kadar kayıt için müracaat eden üç var ve bu öğrencilerin de puanı yeterli olmadı. Bu okulun dönüşümünü isteyenler azalan öğrenci kapasitesini arttırmayı hedeflemişlerdi. Oysa bugüne kadar görülen uygulamada var olan öğrencilerimizde nakillerini almaya başladığı için karar ters tepki yarattı. Çocuğunu bu meslek okuluna vermek istemeyenler mağdur duruma düştü. Okulun fiziki yapısı iki liseyi barındıracak durumdadır. Var olan ÇPL yanında bir mesleki lise eklenebilirdi. Ayrıca ÇPL içinde Otelcilik ve Turizm Lisesi dallarından, Ticaret Lisesi dallarından, İmam Hatip Lise sınıfı, Gıda Tarım alanındaki bölümlerden herhangi bir veya birkaçı açılıp bu sorun giderilebilirken lisenin kapatılması düşündürücü! Bu konuda ilçe halkının tepkileri giderek artmaktadır.

Vatandaş konuşuyor..

Görüşünü aldığımız esnaf ve halkın tamamı alınan bu karardan geri dönülüp ÇPL nin de açılmasınyönünde oldu.

S. Nazir Cansız:” Bu karar çok yanlış bir karar, biz otellere barmen değil, üniversitelere öğrenci yetiştirmek istiyoruz.”

 

Ali Fuat Handemoğlu : “ İlçemiz için alınmış en kötü bir karadır. Bir beldeye Anadolu Öğretmen Lisesi varken Sağlık Meslek Lisesi açılıyor. Bir İlçenin bu doğrultudaki isteği kabul edilmiyor. İlçe yok sayılıyor. Okulumuzun eski haliyle eğitime devam etmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.”

İzzet Gür : “Devam Eden ÇPL nin kapatılıp otelcilik ve Turizm Lisesinin açılmasını kabul etmem mümkün değil, Okulumu geri versinler İkinci bir lise veya ÇPL ye ek meslek sınıfları açsınlar.”

Adem Güney :” Lisenin dönüştürülmesini yanlış buluyorum. Bir an önce bu karardan dönülmeli.”

Süleyman Cansız : “ Bu kararı verenler bizim iyiliğimizi düşünmüş olamazlar. Bakan kendi beldesine Anadolu Öğretmen Lisesini açtıktan sonra Dializ Hastanesini de açtı. İstediğimiz halde Anadolu Sağlık Meslek Lisesini de bize vermeyip aynı beldeye aldırdı. Demek ki biz ilçeyiz amma Beldeden de değersiz bir ilçe. Bu yanlış karardan bir an önce dönülüp mağduriyetimiz giderilmeli.”

Süleyman Uzun :” Ben çocuğumu normal Liseye okutmak istiyorum. Kendi denetim ve gözetimim altında okutmak istiyorum. Benim bu hakkımı elimden almaya kimsenin hakkı yoktur. İlçe dışında okutmak içinde ekonomim yeterli değil. Lisemin eskisi gibi kayıt yapmasını istiyorum.”

Salih Biber : ( Gülen Köyü Muhtar Vekili ) : “ Otelcilik okulunun açılmasına karşı değilim. Amma lisenin kapanmasına da karşıyım. Bir an önce bu karadan geri dönülmeli.”

Mustafa Atalay : “ Burada okuttuğum iki çocuğum şu an Üniversite de okuyor. Diğer çocuğumu da üniversite de okutmak istediğimden kaydını buradan aldım. ÇPL ye geri dönüş olursa çocuğumu tekrar buraya alırım. Dönüş içinde bana düşecek bir görev varsa hazırım.”
Osman Cansız :” Bir ilçede tek lise onu da kapatıp turistik tesislere eleman yetiştirecek lise açıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bize hizmet sunulacaksa ikinci bir lise olarak açılmalı. Veya Anadolu ibaresini taşıyan bir lise olmalı.

Mehmet Kadri Çıkrık :” Bu kararı aldıranlar, alanlar, bu konuda uğraşanlar her kim olursa olsun. İlçemize en büyük düşmanlığı yaptılar. Kimlerin görüşü alınarak böyle bir karar verildi. Zaman geçmeden bir an önce konu enine boyuna masaya yatırılıp sağlıklı bir karar verilmeli ve ÇPL tekrar aktif hale getirilmeli.

Ali Yakuphan-Ali Büyük :” Bize okulun kapanma riski var. Dışarıdan öğrenci alımı ve okulun devamlılığı düşünülerek, yörenin de turizmle kalkınacağı hedeflendiğinden bu okul seçildi dediler. Olumlu baktık. Ancak mevcut lisede değişik sınıflar açılarak bu sorunun çözüleceğini yeni öğreniyoruz. Bu nedenle ÇPL nin kapatılandan ek sınıflarla çözüme gidilmesini istiyoruz

Mehmet Güneş:” Çok yanlış bir karar hiç aklım almıyor. Bir an önce geri dönülmeli.”

Süleyman Düzen-İbrahim Birinci: ” Lise kapanmadan yeni çözüm yolları bulunmalı.”

Muzaffer ÇAKMAK; Oğlumu kaydettirmeye  gittim paunı yetersiz dediler. Bana Of yada Çaykara ya gönder dediler. Hem okulu mecbur edeceksiniz, hemde Of yada Çaykara ya gönder diyeceksiniz. Ben çocuğumu gözümün önünde okutmak istiyorum, Kaymakamımız ve yetkililerden konu hakkında yardım bekliyorum. Oğlumu başka ileçelere göndermek istemiyorum.

Yılmaz GÜNEY; Öncelikle  yapmış olduğu aydınlatıcı gayretlerinizden ötürü tebrik ve takdir ediyorum sağolun varolun, Dernekpazarı hepimizin çocuklar hepimizin geleceği vakit geçmeden bu yanlıştan bir an önce dönülmeli yoksa çok ama çok yazık olacak…

Süleyman Dinç: (Emekli Eğitimci ): “ İlçenin geleceği ve okullardaki öğrenci azalmasına çözüm düşünülerek alınmış bir karar olduğu söylenmektedir. Bu açıdan bakıldığında olumlu görülse de çocuklarımızın geleceğini önü kesildiğinden eksik karar. Mevcut ÇPL içinde farklı bölümler açılarak bu düşünce gerçekleştirilebilirdi. Zaman geçmedi. ÇPL ni tekrar faaliyetine dönüştürülüp alternatif bölüm sınıflarıyla istenen hedefe ulaşılabilir. ÇPL kapatılmamalı.”

Küçük ilçede yaşayan esnaflarla bir kesim halkın görüşleri bu doğrultuda.

Fahri Düzenli(Emekli Eğitimci ):“Kısıtlı imkânlarla çocuklarını liseye veren velilerin hiçbiri isteyerek otelcilik ve turizmi tercih etmeyecektir. İlçemiz dışarıdan gelecek öğrenciler için de gerekli alt yapı oluşmadan ( Otel_Pansiyon –Yurt gibi) beklenildiği sonucu vermeyecektir. Artı İlçe Merkezinden mezun olan öğrencilerin de hiç birisi – Puan yetersizliğinden- bu okula kayıt yaptıramamaktadır. Öğrenci istemiyor. Veli İstemiyor. Alt yapı yok. Eğitim Kurumları talep ve tercihleri farklı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu kararı kimler isteyip kimler aldı. Bu soruyu sormak ve cevabını istemek en doğal hakkımız olduğuna inanıyorum. Bir de işin politik tarafını araştırdığımda bu konuda genel bir toplantı yapılmadığı gibi İlçe teşkilatında da bir değerlendirme yapılmamış. İlçemizin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok. Karardan bir an önce geri dönülerek Geniş kapsamlı bir toplantı ile sorun masaya yatırılıp sağlıklı bir sonuca varılmalı.”

Fahri Düzenli-Dernekpazarı Gazetesi

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Tepkiler Çığ Gibi…” için 7 yorum

 • 13 Eylül 2013 tarihinde, saat 15:08
  Permalink

  ADALETSİZ VE YANLIŞ BİR KARAR
  Trabzon İL genelinde ve Türkiye genelinde üniversite sınavlarında başarı gösteren ve başarı düzeyi her yıl artan ki burada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Lise Yönetimi ve Belediye Başkanı ve birçok idarecimizin katkısı var bunlar gözardı edilemez bu çok programlı lisenin Anadolu Lisesi olarak kalması yerinde ve güzel bir karar olacaktı.Milli Eğitim Bakanlığı,İl Milli Eğitim ve Valilik neyi,nasıl,neden düşünmüsse bu şekil bir karar çıkmış,İlçemiz idarecilerine danışılmamış,mı nasıl olmuş yanlış ve adaletsiz bir karar olmuş.Değerli hemşehrilerimin haklı ve yerinde isyanlarına katılıyor,saygılar sunuyorum.BİR İLÇEYE YAZIKTIR.
  ADALETSİZ KARAR.

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2013 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  DİLERİM EN KISA ZAMANDA SİYASİLERİMİZİN YAPTIĞI BU YANLIŞLIKTAN DÖNÜLÜR.

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2013 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  önce 4km aşağamıza bir bakalım neler dönüyor orda sağlık meslek lisesi ve imam hatip yeni açılacak ve fen lisesi acaba bunları bu kasabaya nasıl sığdırdılar birde yukarımıza bakalım yani çaykaraya ne yok ki her şey var neden bu hale geldik millette tık yok dernekpazarını ne hale geldiğini anlıyormusunuz lobisi yok siyasetcisi var ilgilisi yok nasıl olduk her kes bi sorgulasın kendini..

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2013 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  son yıllarda eğitimde biraz canlanma olacaktı ilçemizde ama herne hikmetse başarılı talebeleri çaykaraya yönlendirdiler..yine kimsenin sesi çıkmadı…hatta öğretmen çocukları bile çaykaraya gitti niye eğitim seviyesi düşük olduğu için kim ilgilendi hiç şimdi ise okulumuzu aldılar diye kıvranıyoruz deilmi acaba niye böyle oldu..gazetelere dert yanmakla yorum yazmakla olmaz nereye gitmek lazımsa gidelim bir canlanma olsun..yoksa treni kaçırırız eyvah para etmez. siysette mukafat alıyoruz haydi hayırlısı..

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2013 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  SAYIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANIMIZ BU KONUYA EL ATSIN LÜTFEN;
  Her türlü yatırımın yönlendirildiği,Endüstri Meslek Lisesi,Anadolu Lisesi ve Of Anadolu Öğretmen lisesi ve Yüksek okul bulunan Of İlçemizi kutluyoruz.Ancak üniversite giriş sınavlarında başarısı her geçen yıl artan Dernek Pazarı Lisesinin de Anadolu Lisesi olarak derhal uygulanmasını Milli Eğitimden, Valilikten değil de Sayın Çevre ve Şehirclik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR bakanımızdan talep edilmesi,rica edilmesi belki daha etkili olur.Başka bir çözüm bilemiyorum.

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2013 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  OLAN SİZE OLDU MİNİK KARDEŞLERİMİZ YAVRULARIMIZ.!!!
  SİZE YENİ BİR BİNA YAPIP OKUL DEDİLER ESKİSİNİDE ELİNİZDEN ALDILAR,NE BİZE NEDE SİZE SORDULAR ÇÜNKÜ YETKİ VE KARAR ALMA UYGULAMA BU İNSANLARIN ELİNDE,VERDİKLERİ EĞİTİMİN CİDDİYETİNEMİ İNANMADILAR YOKSA ONLARIN ÇOCUKLARI SİZLERDEN ÇOK DAHAMI ZEKİ İDİ ARANIZDAN ALINIP BİÇOĞUNUZUN OKUDUĞU ÇAYKARA OKULLARINA TRANSFER EDİLDİLER!SİZLERDEN ONLARA HİZMETÇİ OLMANIZ İÇİN GARSON LİSESİ AÇTILAR HEMDE TRİLYONLUK OKULU NİÇİN SAHİP ÇIKMADINIZ SİZE REVA GÖRÜLENE NİYE İSYAN ETTİNİZ?ŞİMDİ ÖĞRENCİSİZLİKTEN KAPANDI BİZLER ÇOCUKLARIMIZI OKUTMUYORMUYUZ YOKSA BUGÜN GÖZ UCUYLA ÇAYKARADAKİ DERNEKPAZARLI ÖĞRENCİLERİ SAYDIM YUVARLAK HESAP 200-250 ARASI BELKİDE DAHA FAZLA BEN ŞAHSIM ADINA ÇAYKARADAKİ EĞİTİM HİZMETKARLARINI YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM ONLAR TAKDİRİ LAYIKIYLA HAK EDİYOR İYİKİ ONLAR VAR İLÇELERİNE BACASIZ SANAYİ OLDULAR LOKOMOTİF OLDULAR İSTİHDAM OLDULAR HELAL OLSUN BU ÇOCUKLARINDA ZORGÜNLERİ BİTER,VE HESABINI SİZLERE BİRGÜN SORAR GELECEKTEN YAKIN HİÇ BİRŞEY YOKTUR,BEKLEYİN VEBAL SAHİPLERİ.

  Yanıtla
 • 5 Ekim 2013 tarihinde, saat 12:44
  Permalink

  Ne gariptir hala sesimizi duyan yok burada nufus potansiyel yok diyenler seçime doğru yok saydıkları yerden oy avcılığı yapmaya başladılar derdimiz bize yetmiyormuş gibi şimdide bunları kenmize dert olarak ilave ettik siyaset kazanı ısınmaya başlamışken kişilerin maharetlerini bizde kendimizce yorumlayalım körler sağırlar birbirini ağırlar demeyelim yetkiyi korkaktan silahı acizden almanın zamanıdır.YÜCE MEVLAM HEPİMİZİN HAKKINDA EN HAYIRLI OLANI NASİP EYLESİN.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir