Solaklı Vadisi ve Büyükşehir

0 Paylaşımlar

Trabzon Büyükşehir oluyor Dernekpazarı ve çevremizde neler değişiyor dilimizin döndüğünce yazmaya çalışalım. 

Trabzon Büyük ve bütün şehir olmaya doğru hızla ilerlerlerken halkımızın bu konuda bilgi sahibi olmadığını görüyoruz.

Yetkililerin bizleri kaale  alıp kazanacaklarımızı ve kaybedeceklerimizi bize anlatmaları gerekmez miydi demek geliyor içimden de ama kimsenin konu hakkında pek bir bilgisi olduğunu da sanmıyorum. Yanılıyorsam beni uyarın. Fısıltı gazetesi ve birtakım çevreler bilgi kirliliğini farklı şekilde kullanıp bizleri yanılttıklarının da farkındayım. Bu durumun yetkili ağızlardan bize anlatılması, kafamızdaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekirdi.  Ben bu yazıyı yazdığım zamanlarda tasarı yasalaştı ama Trabzon hakkında bir  liste yayımlanmamıştı. Toplam 7 maddeden oluşan tasarıda iki geçiçi maddeye yer veriliyor. Dernekpazarı’nda 10 tane köy mahalleye dönüştürülecek ve toplam 14 mahalleli bir ilçe olacak (mahalleler kapanmazsa). Bu durumda ilçe nüfusu 4000’lerde olacak ve köylerimizde belediye yönetiminde söz sahibi olacak, seçimlerde başkan çıkarma şansına sahip olacak. Böylece Belediye başkanı belli çevrelerin baskısından kurtulmuş olacak. Demek oluyor ki seçimler daha bir heyecan ve önem kazanacak.

Çaykara da ise Ataköy, Karaçam, Taşkıran ve Uzungöl belediyeleri tarih olacak. Of’ta ise yedi Belde  ve 52 köy mahalleye dönecek, böylece Of ilçesinin 68 mahallesiyle nüfusu 40 bini aşacak.

Bölümlü Dernekpazarı’na Bağlanır mı?

Öte yandan Bölümlü Beldesinde çok konuşulan bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Bölümlü ler Belediyelerinin kapanmasının ardından arayışa düşmüşler belli. Bölümlü halkının gündeminde  Dernekpazarı’na bağlanma var. Rastladığım ortamlarda bu konuşmalara çokca şahit oldum.Yapılan hesaplara göre  Bölümlü’nün nüfusu Dernekpazarı’ndan fazla. Bu durumda   Belediye Başkanlığını alma şansları da oluyor. Bu durumda bilinç altında Of’a mahalle olacak yerde kendimize ilçe olalım mantığı yatıyor gibi! Olur mu olmaz mı bilmem…Hayırlısı olsun diyorum.

Gürpınar Merkezli Yeni Bir İlçe!

Öte yandan Erdoğan Bayraktar’ın Taşhan, Cumapazarı ,Bölümlü  ve Gürpınar merkezli bir ilçe oluşturma hesaplarının olduğu da konuşulanlar arasında. Gürpınar’a yapılan yatırımlar bunu ispatlar mahiyette. Ama bu bir söylenti tabi ki.

 Referandum…

Anlamadığım bir konu da CHP’nin Büyükşehir hakkında Beldeler kapanmasın diye yapmış olduğu kendine has referandumu. Anonslarda sizin de dikkatinizi çekmiştir  ” Belediyemiz kapanmasın diyenleri referandum oylamasına bekliyoruz” ifadesi. Adı referandum olan bu uygulamada sandık kurulmuş ciddi bir çalışma gibi dursa da  sadece kapanmasın diyenleri sandığa çağırmaları manidardır. Büyükşehir olalım diyenlere söz hakkı tanınmaması onlara özgü bir demokrasi modeli olsa gerek. Bu konu hakkında daha yazmıyorum yorumu size bırakıyorum…

Bütün Şehir

Bütün şehirde beldeler kapanıyor  mahalle oluyor, Özel idareler Belediyelere katılıyor, Köyler mahalle oluyor, vergiler ve bazı ödemeler iki katına çıkıyor vb.  birçok söylenti. Şimdi haritanın tümüne bakınca benim lehime görünen hiç bir şey yok denecek kadar az gibi duruyor.  Benim şahsım önemli değil ama memleketime faydası olacaksa hayırlı olsun demek düşer bize.

 

» Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.

Brigitte

Yazarın diğer makaleleri

 

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir