SİLOPİYE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURULDU

0 Paylaşımlar

İlçemiz Hasan Cansız Lisesi sosyal ve kültürel etkinlikleriyle  adını duyurmaya devam ediyor.

Silopi İlçesindeki Liseye  gönderdikleri kitaplar Silopi de büyük bir  mutluluk yaratarak  teşekkürlerini bildiren fotoğraf ve  yazıyla yapılan etkinliğin ne kadar yerinde olduğu teyit edilmiş oldu. Bu tür çalışmaların diğer okullarımıza  da örnek teşkil etmesi en büyük dileğimizdir.20140514_104745_resize.jpg

     Kültür edebiyat ve bilim fen teknoloji kulübü ile Fotoğrafçılık kulübü öğrencileri tarafından kulüp danışman öğretmenleri Dilek Korkmaz, Semra Keyfli Yazıcı ve Simge Mısır ile birlikte Trabzon’dan Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Silopi Anadolu Lisesi’ne kitap toplama kampanyası düzenlendi…Hasan Cansız Kom OTML Öğrencilerinin sosyal duyarlılık ile yaklaştığı kampanyada toplanan 558 kitap Silopi’ye teslim edildi. Okulumuzun Kültür Edebiyat Kulübü, Bilim Fen ve Teknoloji Kulubü ve Fotoğrafçılık Kulübünün öğrencileri ile kulüp öğretmenleri Dilek KORKMAZ, Semra KEYFLİ YAZICI ve Zekiye Simge MISIR öncülüğünde başlatılan kitap toplama kampanyasında 410 kitap toplanıp kolilenerek Silopi Anadolu Lisesine (ŞIRNAK) gönderildi.

     Bu çalışmada emeği geçen çok değerli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyoruz

    Hasan Cansız Kom OTML öğrencilerinin yazarlık akademisi çalışmalarında yazdıkları “ Silopi de Bir Okul Var” şiiri ile başlatılan kampanya öğrencilerin çalışmaları ile kuzeyden güneydoğuya uzanan bir köprü oldu. PTT kargonun desteği ile yerine ulaştırılan kitaplar Silopi öğrencileri ve öğretmenlerinde sevinç uyandırdı. İki okul arasında kurulan kardeşlik ve destek köprüsünün ilerde karşılıklı okul kültürünü tanıma ve tanıtma projeleriyle sürdürülmesi de beklenmekte.İşte silopiden görüntüler / fotoğraflar )

      Kültür edebiyat ve bilim fen teknoloji kulübü ile Fotoğrafçılık kulübü öğrencileri tarafından yürütülen ekte bulunan proje kapsamında aylara ilişkin faaliyetler aşağıda yer almaktadır.İki kulübün ve Kayıp Harf Yaratıcı Yazarlık Akademisi öğrencilerinin katılımları ile yapılan muhtelif tarihli aylık değerlendirme çalışmalarına ilişkin raporlamalardır.

 

                                                  “SİLOPİDE BİR OKUL VAR”

BENİM DE BİR KİTABIM OLSUN GİTSİN OKURUNU BULSUN KİTAP TOPLAMA VE BAĞIŞI KAMPANYASI EKİM-KASIM-ARALIK-OCAK-ŞUBAT-MART-NİSAN-MAYIS- HAZİRAN  AYLARINA AİT FAALİYET RAPORUDUR

 

EKİM AYI ÇALIŞMALARI

 

-İlçe milli eğitim müdürlüğünün proje hakkında bilgi sahibi olması için öğrenci proje öneri formu okul idaresi ile paylaşıldı.

 

-Sosyal projesi kapsamında “toplum hizmeti “olarak yürütülen proje için öğrenci velilerinden onay dilekçeleri alındı.

 

-Kampanyanın duyurusu ve afişe edilmesi noktasında okulumuzda faaliyet gösteren Kayıp Harf Yaratıcı Yazarlık akademisi öğrencileri ile kampanya sloganı ve kampanya şiiri yazıldı.

 

-Öğrencilerin çalışmaları ve duyuruları ile Ekim içinde 47 kitap toplandığı tespit edilmiştir.Bu kitapların tasnifi ve niteliğine göre ayırt edilmesi ileriki bir tarihte yapılacak kararı alınmıştır.

 

KASIM AYI ÇALIŞMALARI

 

-Proje sorumluluğu ve yürütülürlüğü Hasan Cansız Kom Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerine bırakıldı.Duyuru faaliyetleri ekte belirtilen proje takvimi gereği ilçe geneline ve kurumlara yayılmadı.Okul içi bir proje olarak sürdürülmesi kararlaştırıldı.

 

-Öğrencilerin çalışmaları ve duyuruları ile Kasım ayı içinde 60 kitap toplandığı tespit edilmiştir.Bu kitapların tasnifi ve niteliğine göre ayırt edilmesi ileriki bir tarihte yapılacak kararı alınmıştır.

 

KASIM AYI İTİBARİ İLE TOPLANAN KİTAP SAYISI: 107

20140514_104816_resize.jpg

ARALIK AYI ÇALIŞMALARI

 

 -Öğrencilerin çalışmaları ve duyuruları ile Aralık ayı içinde 89 kitap toplandığı tespit edilmiştir.Bu kitapların tasnifi ve niteliğine göre ayırt edilmesi ileriki bir tarihte yapılacak kararı alınmıştır.

 

 

ARALIK AYI İTİBARİ İLE TOPLANAN KİTAP SAYISI: 196

 

 

OCAK AYI ÇALIŞMALARI

 

-Öğrencilerin çalışmaları ve duyuruları ile Ocak ayı içinde 54 kitap toplandığı tespit edilmiştir.Bu kitapların tasnifi ve niteliğine göre ayırt edilmesi ve raporlamanın oluşturulması Ocak ayı içinde yapılacak ortak kulüp toplantılarında yapılacaktır.

 

22.01.2014 tarihinde toplanmış kitapların türlere göre tasnif listesi oluşturulmuştur:

Buna göre :

 

Türk Edebiyatı (olay örgülü kitaplar ):68

Dünya Edebiyatı:50

Şiir kitapları:13

Dergiler:12

Ansiklopediler:18

Dini kitaplar:22

Tarih kitapları:14

 

 

OCAK AYI İTİBARİ İLE TOPLANAN KİTAP SAYISI :250

 

 

 

ŞUBAT AYI ÇALIŞMALARI

 

Kampanyanın sürdürebilirliğini sağlamak için ek duyuru çalışmaları yapılmıştır.

 

MART AYI ÇALIŞMALARI

 

37 Kitap toplanarak öğrenciler tarafından tasniflenmiştir.

 

NİSAN AYI ÇALIŞMALARI

 

Kitaplar danışman öğretmenler tarafından incelenerek içeriği uygun olmayanlar ayıklanmıştır.Öğrenciler tarafından ise kitabın okunaklığı, temizliği gibi kriterlere uygun tasnifleme yapılmıştır.

 

 

 

 

 

MAYIS AYI ÇALIŞMALARI

 

100 yeni kitap eklenmiştir, sınav yoğunluğu ve işlem uzunluğu sebebi ile tasnifleme yapılamamıştır.Alınan kitaplar Türk ve Dünya klasikleri,kişisel gelişim,sağlık ve din gibi konulardadır.

 

100 kitap daha kampanyaya bağışlanmış olup Mayıs ayında toplam 200 kitap toplanmıştır.Kitaplar kolilenmiş ve gönderiye hazır hale getirilmiştir.

 

HAZİRAN AYI ÇALIŞMALARI

 

5 Koli kitap hazırlanmış olup toplanan  kitap sayısı 487 olup , incelemelerde 77 kitap koliye eklenmemiştir. Toplamda 558 kitap kolilerle birlikte PTT kargo aracılığı ile postalanmıştır. Bu çalışmada işbirlikli çalışan kulüpler,

 

Kültür edebiyat bilim fen ve teknoloji kulubü ile fotoğrafçılık kulubüdür.Bu çalışma her iki kulubün yıllık raporlarına eklenmiş olup aşağıdaki yönetmelik esaslarınca düzenlenmiştir.

 

“Toplum Hizmeti ve Çalışma Esasları

TOPLUM HİZMETİ

 

Madde 8 — Öğrencilerin; ailesine, çevreye ve topluma duyarlı, gönüllü çalışma bilincine sahip, sorun çözen ve çözüm üreten, resmî, özel, sivil toplum kurum ve kuruluşları ile iş birliği içinde çalışma becerilerini geliştirmiş birer fert olarak yetişmeleri için toplum hizmeti çalışmalarına yer verilir.

Toplum hizmeti;

A) Türk Dilinin önemini  açıklamak   için öğrencileri ve halkı bilinçlendirme çalışmaları yapmak,

B) Türk Diline ilgi duyan öğrenci ve insanları bir araya getirmek.

C) 100 Temel Eseri Okulumuz Kütüphanesine kazandırmak ve okumalarını özendirici hale getirmek

D) Sosyal hizmet amaçlı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek sağlamak

E) Kültür-Edebiyat kulüpleriyle işbirliği içinde; gönüllü olarak çalışmalara katılmak.

F ) Kültür ve Edebiyat Dergilerini takip etmek.

gibi etkinlikleri kapsar.”

 

“Gönüllü Velinin Görevleri

Madde 17 — Gönüllü veli;

a) Proje önerilerinin hazırlanmasında ve proje uygulanması sırasında sınıf öğretmenleri ile sınıf/şube rehber öğretmenlerine yardımcı olur.

b) Etkinliklerin, bireysel veya gruplar hâlinde yapılmasına katkı sağlar.

c) Okul dışı çalışmalarında öğrencilere yardımcı olur.

d) Gerektiğinde çalışmalara maddî destek sağlar.

Ayrıca, “Gönüllü Veliler Hangi İşleri Yapabilir”de belirtilen işleri de yapabilirler (EK-9). “

 

Kitap toplama kampanyasını her iki kulüpte toplum hizmetinin getirdiği sosyal sorumluluk projesi açısından ele almış olup sosyal kulupler yönetmeliğinin toplum hizmeti ilgili maddesi A VE D kapsamında yürütmüştür.

Projeye hiçbir para katkısı olmamıştır. PTT kargo müdürü Bülent DURMUŞOĞLU sosyal kulupler yönetmeliği gönüllü veli çalışma esasları uyarınca kampanyamıza destek veren gönüllü velimizdir .Kitapların 2 kolisi gönüllü velimizce gönderi ücreti yardımı ile postalanmış olup 3 koli alıcı ödemeli gönderilmiştir.

silopiden_teekkr_7.jpeg

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir