Sela dan sonra Türkçe anons krizi!

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı’nda cenazeler için okunan Sela lar; son günlerin en çok konuşulan konusu oldu.

Herşey Dernekpazarı Belediye Başkanı Cemal CANSIZ’ın Kaymakamlığa yazdığı o dilekçe sonrası başladı. DilekçedeDernekpazarı’nda okunan selalardan sonra görevli memurların anonslarda dil ve ifade bozuklukları nedeniyle  ses kirliliğine yol açtığı, cenaze anonslarını bundan sonra belediye hoparlöründen  yapılmasının daha uygun olacağı “belirtildi.
Kaymakamlık’ta gerekenin yapılması adına dilekçeyi ilçe müftülüğüne havale etti.. İlçe müftülüğü de bunu talimat gibi algılayınca, cenaze selalarından sonra Türkçe anons edilmemeye başlandı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar ise Kaymakamlık, Müftülük ve Gazetemize şikayetlerde bulundular. Konuyla alakalı görüştüğümüz İlçe Kaymakamı Selim Erkovan; Kurumlar arasında bir iletişim eksikliği meydana gelmiştir. Görevli memurlar konu hakkında daha hassas davranacak ve yeni yazıyla var olan eski sisteme geri dönülecektir.”dedi ve sorunçözüldü.

Dernekpazarı Vatandaşları ise duruma tepkili. Yaşar Ekşi” Yüz yıllardır devam edegelen anos sitemine böyle bir müdahale kabul edilemez. Hem Belediyenin sadece dört mahallede hoparlörü var. Geri kalan 10 köy cenazeleri nerden öğrenecek. Bu kabul edilemez ve anlaşılmaz bir durumdur. Derhal eski siteme dönülmesini bekliyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Bu arada ilçe Müftülüğü Personeline yönelik olarak” Ezan’ı Güzel Okuma Kursu” düzenledi…Kursa 20 kursiyer katılıyor. Haftanın, Cuma günü hariç dört iş günü ve günde 6 saat olarak uygulanacak olan proğramda Formatör öğretici olarak Sürmene Merkez Çamlıca Mahalle Camii İ.Hatibi Nurullah Güldal görev yapıyor.

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Sela dan sonra Türkçe anons krizi!” için 6 yorum

 • 6 Eylül 2013 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  belediye çalışıyor.

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2013 tarihinde, saat 18:36
  Permalink

  SEVGİLERLE VE SAYGILARLA HIÇKIMSE BIZIM MİZİM KONUSMALARIMIZI VE LEHCELERIMIZI DEYIŞTIREMEZ CUNKU ATAŞ DUŞDUHU YERI YAKAR ZATEN ESSELEYI OKUYAN VE KONUSMAYI YAPAN MUHTEREM AÇİYI VE HUZULENIN NE HİSSETDIHINI BİLEREK OKUYOR VE KONUŞMA YAPIYOR İNSANLAR NE KIRLILIHINDEN BEHSETIYOR HERŞEY DOHUL ONUNİÇİN DERNEK PAZARI İNSANI DIMDIK AYAKDA BİR ATASÖZUVAR HATIRLATALIM ESKI KÖYE YENI AGDETOLMAZ AMA SEÇİMLER YAKIN HERKEZ SANDIKDA VE DEMEKRASI ÇERCEVESINDE YEPKISINI KOR ALLAH YAR VE YARDİMCİSİ OLSUN

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2013 tarihinde, saat 19:11
  Permalink

  bu konuyu gündem yapan gazetenize teşekkürler.dilekçelerde yazılan yazılar çok gülünç sn belediye başkanı ve sayın müftümüz her halde anonsların hitap şeklini değerlendirmişler..maalesef dilimiz biraz karadeniz şiveli düzeltmek için de güzel konuşma kurslarının açılmasını belediye üstlenmesi lazım…verilen selaların akabinde ya cenaze anonsu veya imam hatip birinin vaazı var diye anons edilir cuma günleri ise yapılan selanın o güne ait vaazu nasihat var diye herkes tarafından bilinir..bunların değişmesi yöremiz bakımından yanlış şeyler inşallah düzelip anonsların yapılması konusunu eski haline getirirler..herkese selamlar….

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2013 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  HAZIR KONU AÇILMIŞKEN BİR İSTEĞİMİ SAYGI VE SEVGİ DUYDUĞUM MÜFTÜ BEYE ARZ EDEYİM. CAMİLERİMİZDEN MERKEZİ SİSTEMİ KALDIRARAK HER CAMİDEN EZAN OKUNMASININ VE İMAM KARDEŞLERİMİZİN SESİ İLE İLÇEMİZİN TANIŞMASININ SAĞLANMASINI DİLİYORUM.

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2013 tarihinde, saat 17:52
  Permalink

  eski köye yeni adete gerek yok.sn.başkan tüm hizmetleri bitirdi de sıra selaya mı geldi?önemli olan seladan sonra müzezzinin anonsunda kim öldü ve cenazesi nerede kılınacak?bu kadarı anlaşıldı mı yeterli!ben seladan sonra anonsu anlamadım diyene pek rastlamadım.ama belediyenin her anonsundan sonra ya bu ne diyor diyene çok rastlıyorum.sekreter hanife hanımın lehçesi çok güzel ama belediye hoparlörü yankı yapıyor ve hiç anlaşılmıyor.belki müzezzinlerin lehçesi çok düzgün değil ama anonsun anlaşılabilirliği daha güzel.sn.başkan umarım ezandan rahatsızlığını da belirtip ezanın kaldırılmasını istemez!chp döneminde bile böyle bir anlayış görülmedi.durmak yok yola devam sn.başkanım!rabbim yolunu açık eylesin.mart ayına çok kalmadı zaten..

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2013 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  SEVGİLERLE VE SAYGİLARLA YAZILANLARI OKUNUM COK DUYARLI İNSANLARIMİZ VAR TEŞEKKUR EDERİM NOT OZAMAN İNSANLAR ŞUNUDER SALEDAN SONRA TABİKİ ÖLENİN İSMİNİ DİYECEK AMA BELEDİYE BU İŞLERE KARİSIRSA İNSANLAR COK FAKLI YERE CEKER ONUN İÇİN BU İŞLERE KAREŞ MAMAK LAZIM

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir