“ŞEFAAT YA RESULELLAH” DEMEK ŞİRK Mİ?

0 Paylaşımlar

SORU: Ben her yemek duasında “şefaat ya resulellah” diyordum. Şimdi korkarak diyorum. Çünkü televizyonda konuşan bir hocamız bu ifadenin şirk olduğunu söyledi. Siz bu konuda ne dersiniz?

CEVAP: Bu ifade, peygamberimizin bizim için Allah’a dua etmesinin ve bu dua sebebiyle cennete girme arzusunun ifadesidir. Fakat peygamberimizin ümmeti için şefaatçi olmasının söz konusu olmayacağını düşünen Mutezili alimler ve günümüzdeki bazı hocalarımız görüşlerini insanımızı endişeye sürükleyici ve sansasyonel bir uslupla dile getirebilmektedirler. Bu hocalarımız görüşlerine mesnet olarak bazı ayet-i kerimeleri kendilerince yorumluyorlar. O ayetlerden biri ayete’l- kürsi olarak bildiğimiz Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Bu ayet-i kerimenin ilgili bölümünün meali şöyle: “Onun izni olmadıkça nezdinde şefaat edecek kim miş?” Bu ayet şefaatin hiçbir şekilde olmayacağını değil, Mekkeli müşriklerin tapındıkları putların, Allah (cc) izin verse de vermese de kendileri için şefaatçi olma gücüne sahip oldukları inancının batıl olduğunu anlatmaktadır. Şefaat ancak Allah(cc) izin verirse gerçekleşebilir.

Bununla birlikte şefaate güvenerek Allah’a karşı görevlerimizi ve insanlarla ilişkilerimizle alakalı dinimizin koyduğu ölçüleri gözardı etmek çok büyük hatadır. Çünkü peygamberimizin kızı Fatıma annemize şöyle dediği kitaplarımızda kayıtlıdır: “Ey Muhammed’in kızı Fatıma! Kendini cehennemden koru. Ben Allah (cc) katında sizin için bir şey yapamam. Ancak aramızdaki akrabalık sebebiyle sizinle ilgimi kesmeyeceğim.” (Müslim, “İman”, 348-365)

Sonuç olarak, kendi yaptıklarımız veya yapmamız gerekirken yapmadıklarımız önemlidir. Bununla birlikte peygamberimizin şefaatini talep etmenin de bir mahsuru yoktur.

Selam ve dua ile…

0 Paylaşımlar

“ŞEFAAT YA RESULELLAH” DEMEK ŞİRK Mİ?” için 2 yorum

 • 9 Ocak 2015 tarihinde, saat 21:43
  Permalink

  Allah razı olsun hocam.Hocam falanca alimin veya peygamberimizin yüzü suyu hürmetine diye dua edebilirmiyiz bunuda bir ara cevaplaranız seviniriz

  Yanıtla
 • 11 Ocak 2015 tarihinde, saat 12:43
  Permalink

  Gunde 40 kere belkide 50 kere okudugumuz fatiha aklimiza gelmez.(ANCAK SENDEN YARDIM DILERIZ) ayetini düşünmüyoruz.Herşey apaçık degilmi? Biraz meal okusak nasil olur.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir