Of’ta Kadın Hatip Kürsüden İndirilmesi Olayı Büyüyor

0 Paylaşımlar

TRABZON’UN Of İlçesi’nde, ‘Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Arttırılması’ adlı bir proje kapsamında bilgilendirme toplantısında konuşan müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz adlı kadına, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun” diye tepki gösteren Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, mikrofonun sesini kapadı, ardından şarteli indirterek, salonun lambalarını söndürdü.

Günebakış Gazetesinin manşetine taşıdığı olay ulasal basında da geniş yankı uyandırdı….
Bazı yayın organları Başkan yardımcısı için linç kampanyasını başlattı…

DİYANET BİR PROJE BAŞLATTI

DİYANET İşleri Bakanlığı’nın hayata geçirdiği proje kapsamında Trabzon İl Müftülüğü ile AFAD ortak bir çalışma başlattı. Çalışma kapsamında önceki gün Of Belediye Başkanlığı’na ait toplantı salonunda din adamlarıyla bir toplantı yapılmasına karar verildi. Toplantıda ilk konuşmayı AFAD görevlisi yaptı. Ardından kürsüye çıkan müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz din adamlarını bilgilendirmeye başladı.  

KADININ KONUŞACAĞI YER VAR

AYŞE Yılmaz konuştuğu sırada ön sırada oturan Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun. Bu kadın nereden çıktı. Bu ne iş. Erkekler kadınlardan vaiz mi alırmış? Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok ” diye tepki gösterdi. Halil Alireisoğlu kadının konuşacağı yer var diye kendini savunurken,  Ayşe Yılmaz ise “Duygularımı kendi içimde yaşıyorum.” dedi.  

TRABZON’UN Of İlçesi’nde bilgilendirme toplantısı yapan müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz adlı kadına, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun” diye tepki gösteren Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, mikrofonun sesini kapadı, ardından şarteli indirterek, salonun lambalarını söndürdü.

KÜRSÜDEKİ KADINA TEPKİ…

Diyanet İşleri Bakanlığı, yurt genelinde ‘Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Arttırılması’ adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında Trabzon İl Müftülüğü ile AFAD’ın başlatığı ortak çalışma kapsamında önceki gün ilçe belediye salonunda bir toplantı yapılmasına karar verildi. Din adamlarının katıldığı toplantıda ilk konuşmayı AFAD görevlisi yaptı. Bu konuşmanın ardından Trabzon Müftülüğü’nde görevli Ayşe Yılmaz kürsüye çıktı. Yılmaz konuşmasına başladığı sırada ön sırada oturan Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun. Bu kadın nereden çıktı. Bu ne iş. Erkekler kadınlardan vaiz mi alırmış. Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok. Bir kadından vaaz mı alacağız” diye tepki gösterdi.

MİKROFONU KAPADI, LAMBAYI SÖNDÜRDÜ

Kürsüye yaklaşan Halil Alireisoğlu, müftülük görevlisi kadının mikrofonunu kapadı ve salonu terk etti. Kısa bir süre sonra salona giren belediye görevlileri lambaları söndürdü. Salonun ışıklarının ana şartelden kapatıldığı ortaya çıktı. Bu sırada salonda bulanan bir çok din görevlisini de salonu terk etiği öğrenildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na yönelik ağır eleştirilerde bulunan Of Belediye Başkan Yardımcısı Halil Alireisoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik de, “AK Partili değil, dışarıdan geldi” şeklindeki tepki göstermişti. Alireisoğlu, bu iki eyleminin ardından partisi tarafından uyarı cezasına çarptırılmıştı.

KADIN OLDUĞU İÇİN KONUŞTURMADIM

Trabzon Of Belediye Başkan Yardımcısı Halil Alireisoğlu, müftülük görevlisi kadın olduğu için konuşturmadığını kabul etti. Alireisoğlu, “Tepki göstermemin sebebi ortadadır. Başbakana olayı taşıyacağım. Bayanın konuşmasından rahatsız oldum. Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır. Erkeklerinde konuşacağı yer vardır. Bu telefonla konuşulacak iş değil. Aklınla o konuyu tartabilirsin” dedi. Kadınlar nerede konuşur sorusuna Aliresioğlu, “Geleceksin makamına anlatacağım sana, dinleyeceksin beni, kadının nerede konuşacağını” diye cevap verdi. Ayşe Yılmaz ise “Duygularım kendi içimde yaşıyorum. Konuşmak istemiyorum” dedi. 

İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU ETMEDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatıyla yurt çapında organize edilen ‘Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Artırılması’ adlı bir program kapsamında Of’ta program düzenlendi. Programa Diyanet görevlileri yani imamlar davetliydi. Konuşmacılar ise AFAD görevlisi ile Diyanet’in görevlendirdiği Vaize Ayşe Yılmaz hanımefendiydi.  Seçilen yer Of Belediyesi’nin salonu olunca Belediye Başkan Yardımcısı kendisini salonun tek hakimi zannetti. AFAD görevlisini herkes dinledi. Sıra hanım konferansçıya gelince her nedense akıllarına birden bire vaiz geldi. Halbuki program ‘Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Arttırılması’ programıydı. Böyle bir programı kadın görevlinin sunması doğaldı. Belki öylesi bir olağanüstü bir hal durumunda manevi desteği anlatacak, erkek görevli bulunamayacak. Belki öyle bir atmosferde kadın görevlinin söyleyecekleri çok daha önemli olacak.  Ayşe Hanım camide kürsüye çıkmadı. Belediye salonunda konuşacaktı. Olayı böylesine sabote etmek yanlıştı.

Yanlışı önce İl Müftülüğü yaptı. Olayın ne olduğunu doğru dürüst anlatmadan kadın konuşmacıyı öyle bir ortama gönderdi.  En azından Ayşe Hanım’dan önce birisi çıkıp programı izah edebilirdi. İkinci yanlışı ise Of Belediye Başkan Yardımcısı inanılmaz tavırlarıyla yaptı. Ortaya şüyuu vukuundan daha beter bir haber çıktı. İki yanlış bir doğru etmedi. Yanlışlar iyi niyetli bir projeyi yerle bir etti. Bu projenin aynısı başka vilayetlerde de yapıldı. Oralarda da kadın konuşmacılar konuştu. Ama bunlar yaşanmadı. Sahi niye yine bizde yaşandı!..

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir