Nasıl bir Belediye Başkanı?

0 Paylaşımlar

NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI

89 km’2 yüzölçümü 3564 nüfusu ile Türkiye’nin Trabzon’umuzun en küçük yerleşim yerlerinden biri olan Dernekpazarı 10 Mayıs 1990 tarihli TBMM toplantısında alınan karar ve 20 Mayıs 1990 tarih 3644 sayılı resmi gazetede yayınlanarak ilçe olmuştur.

01 Ağustos 1991 tarihinde göreve başlayan ve ilk kaymakamımız olan Efkan ALA ile birlikte ilçe olmanın gerektirdiği diğer daire ve kurumlar oluşmaya başlamış, gelişen ve değişen haliyle ilçe olma serüveni 29 yıllık bir maziye dayanmıştır. Gerek ilçe olma sürecine katkısı bulunanları gerekse geçen bu yıllar içinde hizmet eden katkı sağlayan tüm belediye başkanlarımızı buradan minnetle yad etmek istiyorum.

Geçmiş dönem belediye başkanlarının; hizmette acil sayılabilecek ihtiyaçlara göre, o dönem hükümetin  kendine ait ekonomik politikaları, ekonomik imkan ve olanaklarına uygun olarak Dernekpazarı’na katkıları olmuştur. Dönem dönem milletvekili bakan desteğini arkalarına alan belediye başkanları bu lobi fırsatını değerlendirebilmiş ve bunu hizmetlere dönüştürebilmişlerdir .Her ne kadar belediyemizin resmi sitesi olan dernekpazarı.bel.tr resmi sitesinde bu isimlere yer verilmemiş olsa da her daim hafızalarda yerlerini almışlardır.

Şimdi bir yerel seçim arifesinde ’’Nasıl Bir Belediye Başkanı ’’istediğimizi eksik görülen noktaların neler olduğunu belli başlıklar altında ifade etmek istiyorum.

-DEĞİŞİM

Öncelikle ilçemiz estetik görsel anlamda son derece geri kalmış durumda. Ülkemizin nadide turizm vadilerinden birinde bulunmamıza rağmen girişi çıkışı kötü, gelişi güzel yaya kaldırımları, lağımların aktığı bakımsız dere yatakları, sıvasız, çatılarında ağaç bitmiş binaları, dükkanları ile belki de  en geri kalmış ilçelerden biri. Ülkemizin ekonomik darboğazı dikkate alınarak Toki kapsamında kentsel dönüşümün yapılması belli ki mümkün görünmüyor. O zaman acil bir eylem planı ile ilçemizdeki tüm binaların belli bir protokol ile, yöremiz mimarisi, geleneksel ağaç ve taş işçiliği dikkate alınarak tamamı yenilenmelidir. Bu konuda; kesinlikle acele edilmeli bina sahiplerinin keyfiyeti değil katı zorunluluklarla hareket edilmelidir. Dere yataklarının temizlenmesi, köprülerle birlikte buralarında aydınlatılması görsel bir şölen havası verilmelidir. Çok basit dokunuşlarla yapılabilecek değişimlerle ilçemize ziyarete gelen misafirlerimiz buradan döndüklerinde hatıralarında ‘’şirin’’ bir ilçe imajını mutlaka sağlamış olmalıyız. Her dönem eklenen bir iki kamu binası, dağ yollarına dökülen betonlardan  çok daha önemli sayıyorum bu köy görüntüsünü ortadan kaldırmasını.

-TURİZM

Dernekpazarı ivedi bir şekilde turizme turizmden kazanç elde eden topraklara dahil edilmelidir. Hemen yanı başımızda bir Uzungöl gerçeği var.Turizm sezonunda yaklaşık 2000 kişinin istihdam edildiği 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği ve 250 milyon liranın üstünde turizm geliri olan bir belde. Ama maalesef ki bizim, kocaman bir ‘’sıfır’’.Peki bu başarısızlığın sebebi ne? Doğa güzelliklerimizin olmayışı, cazibe merkezi yapabileceğimiz ırmaklarımız dağlarımız, yöresel mimarilerimizin olmayışı mı? Elbette ki değil. Sahibi olduğumuz onca tabiat zenginliklerimizi turizme açılmasını sağlayacak vizyona sahip olmayışımız. Belediyemiz bu güne kadar hiçbir zaman öncü olmamış ve özel teşebbüslerin önü açılmamıştır. Gelecek ziyaretçiler için hiç bir konaklama imkanımız yok maalesef elit restaurant, çay kafelerimiz yok, yöresel ürünlerin, hediyelik eşyaların satılabileceği ana yol üzerinde satış reyonlarımız yok yok. Bu konularda mutlaka hızlı hareket edilmeli farklı konaklama alanları, bungalovlar, seyir terasları ilçemize kazandırılmalıdır.

-EĞİTİM

Yine örnek alınması gereken Çaykara ilçesi yanı başımızda. Oranın eğitimdeki başarısı göz önünde iken ilçemizinde eğitimde mutlaka pilot bölge olması sağlanmalıdır.Mevcut eğitim kampüsü çok üst düzeyde nitelikli bir binamız var fakat istenilen başarı asla yeterli değil. Öğrenci sayısının giderek düşmesi beraberinde başarısızlığı getirmekte azim ve heyecan gün giderek azalmakta. İlçemize kazandırılmasının zaruri olduğunu gördüğüm yüksekokulla beraber orta ve lise eğitimdeki kalite; kurslar ve diğer desteklerle beraber üst seviyelere çıkarılmalıdır.

-ÜRETİM

Tarım, özellikle yerli  meyve, tohumlar belediyecilik bünyesinde çoğaltılıp halka dağıtılmalı organik tarım ve karşılığında alınacak ürünler belgelendirilip yine belediyemizin desteğiyle seçkin reyonlarda nihai tüketicine ulaştırılmalıdır. Hayvancılık balıkçılık, doğal yumurta mantar ve benzeri üretimleri destek ve teşvik işsizliğin çözümüne mutlak katkı sağlayacaktır.

-KÜLTÜR

Belediyecilik ve belediye başkanlığı toplumun sosyal yaşamının, kültürel değerlerin korunup yaşatılması anlamında mutlak katkısının olması gereken merciler.Bu ilçenin yetiştirdiği gerek siyaset, gerek iş dünyası gerekse de sanatçı ve bir çok alanda değerleri var.Onların  güzel ilçemizin gelişimine destek olma anlamında katkılarını almamız lazım.Öyle organize edilmiş bir iki gecede değil yılın 365 gününde onların katkılarının olduğu organizasyonlar ilçemize çok şeyler katacaktır. Yıl içinde organize edilebilecek en az 2 festival geçmişi geleceğe taşıyacaktır.

Şimdi yerel seçime sayılı günler kala Dernekpazarı halkına bir iyilik yap diyorum.Kısır çekişmelerden uzaklaşıp Dernekpazarı’mızı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılına taşıyacak ufku geniş vizyonu yüksek, bürokrat olarak  bu kadar güçlü olduğumuz bir dönemde Ankara’da tuttuğunu koparacak, sosyal kültürel her anlamda güçlü ve başarılı, yolu buradan geçecek olanların hatıralarında ‘’Dernekpazarı’’ adını bir daha unutmayacakları bir ilçe imajını yaşatacak bir belediye başkanı seç diyorum.Bu kişinin kim olduğu, hangi siyasi görüşten olduğundan çok, seçildikten sonra  O’na bunu zorlayacak yaptıracak senin iradendir.

Dernekpazarı’nın sıvasız, boyasız binaları ile köy görüntüsünden uzaklaşıp şirin bir ilçe olması çok zor değildir.Buna hakkımız var..

Selam ve dua ile..

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir