Gülen Mahallesi

0 Paylaşımlar

MAHALLE : Gülen (Visir) Mahallesi
MUHTAR : Şenol Düzen
TELEFON : 0
NÜFUSU : 519
MERKEZE UZAKLIĞI : 4 KM

*30 Mart 2014 Tarihi itibariyle Büyükşehir yasası gereği mahalle olmuştur.

İlçe merkezinde 4 km uzaklıktadır. 2017 yılı sayımına göre nüfusu 519′dur. Bu köyün ilk yerlileri değişik söylentilere dayanan bir görüşe göre Hititler’in bir koludur. 1486 tarihli tahrir defterlerinde bugünkü Dernekpazarı sınırları içinde gösterilen 4 yerleşkeden biri “Karye-i Oflare nam-ı diğer Visir”dir. Eski ve köklü bir geçmişi olan köyün adı, 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde “Visir” olarak geçer. 1915′te Sepetçiler olarak önerilen köyün adı 1960 yılında Gülen olarak değiştirilir. 1929 sel felaketinde önemli ölçüde can ve mal kaybına uğrayan köylerden biridir.

Gülen Köyü Dernekpazarı’nın kuzeyinde, Solaklı çayının doğusundaki dik yamaçlarda, dağınık bir yerleşim düzeninde yer alır. Eskiden tarımsal üretim önemsenirken, son dönemlerde işlenen arazı alanları burada da giderek daralmıştır. Çay önemli bir gelir kaynağıdır. Fındık, mısır ve sebzeler bir evin gereksimini karşılayacak ölçüde yetiştirilir. Ayrıca arıcılık da önemli gelir kaynağıdır.

Gülende eğitim düzeyi yüksektir. Önemli din adamlarının yetiştiği bu köyde günümüzde de her alanda ve düzeyde başarılı kişiler vardır. Ayrıca değişik branşlarda ülke çapında sporcuların da yetiştiği bir yerdir.

Yol, su elektrik ve telefon hizmetlerinin ulaştığı köyün yaylası O’güzlü dür.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir