Kurban Kesme Kursuna yoğun ilgi

0 Paylaşımlar

İlçemiz Müftülüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce organizeli olarak düzenlenen ve ilçe müftülüğümüz Merhum Harun Güveli Toplantı salonunda yapılan Kurs bugün başladı.

   1. GÜN***** İlçemiz Müftülüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce organizeli olarak düzenlenen ve ilçe müftülüğümüz Merhum Harun Güveli Toplantı salonunda yapılan Kurs bugün başladı. Dört gün sürecek Kursun ilk gününde Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vahap Kurt; Kurs ve Halk Eğitim çalışmaları ile ilgili etraflı bilgiler verdi.Daha sonra ilçe müftümüz Kurban’ın Dini yönü ve Dini kesim şekil ve prensipleri üzerinde durdu, sorulara cevaplar verdi. Müftümüzden sonra İlçe Tarım Müdürlüğünden Veteriner Hekim Adil Mollahüseyinoğlu; Kesilecek hayvanlarda aranılan şartlar, işin resmi ve cezai boyutları, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken hususları slayt eşliğinde kursiyerlere sundu. Çok faydalı geçen günden sonra yarını iple çekeceklerini söyledi kursiyerler. Müftülüğümüzce teneffüs arasında çay ikramı yapıldı.
2.GÜN

      Kursun ikinci gününde; Çevre Sağlığı Teknisyeni Seyfi Uygun, “Çevre ve Çevre Bilinci çerçevesinde Kurban Kesimi ve alan temizlikleri.”  Sağlıkçılar Necla Kurt, “İnsan Sağlığı Açısından Alınması Gereken Önlemler.” Özge Gür ise , “Yaralanmalara karşı önlemler ve ilk Yardım konularında” açıklamalarda bulunup gelen soruları cevaplandırdılar. Daha sonra kursiyerler Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vahap Kurt ile beraber, Belediye Mezbahanesinde Kasap Mehmet Cansız tarafından koyun kesimini ve derisinin yüzülmesini tatbiki olarak izlediler. 3.GÜN
Kursun üçüncü gününde, İlçe Tarım Müdürlüğünden Veteriner Hekim Adil Mollahüseyinoğlu; Hayvan Kesim Yöntemleri, Kesim sonrası muayene, Kurban etinin saklanması ve kullanımı, konularında slayt eşliğinde sunum yaptı. Video şeklinde de kesim olayını görsel olarak sundu ve gelen sorulara cevaplar verdi. Ayrıca kursiyerlere Bilgi kağıtlarını fotokopi yaparak dağıttı.  Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vahap Kurt bey de tüm kursiyerlere, yarın saat. 13.30 da bu salonda genel bir değerlendirme yapılacağını. Değerlendirme sonunda da Sertifka verileceğini ifade ederek, başarılar diledi. Ayrıca, aşırı talep gelmesi nedeniyle bayram sonrası İLK YARDIM Kursunun da açılacağı müjdesini verdi.
Kurs İmtihanla sona erdi
      Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vahap Kurt ‘ un hazırladığı imtihan soruları kursiyerleri bir hayli terletti. Sınav sonuçlarına göre katılımcılara belgelerinin bugünden itibaren verilebileceğini ifade eden Vehap bey tüm katılımcılara, tertip, düzen ve disiplinlerinden dolayı teşekkür etti. İlçe müftülüğümüze de katkılarından dolayı minnettar olduğunu bundan böyle de çeşitli kurslarla beraber olacaklarını belirterek herkese başarılar dilediler.
        İlçe müftümüz ve tüm kursiyerler de çok yararlı ve neşeli geçen kursun ardından, müdür beye ilgi, alaka ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür edip yeni kurslarda buluşmak dua ve temennisiyle başarılar dilediler.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir