KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAK!

0 Paylaşımlar

Bir ülkenin kültürünün,Değerlerinin ve Geleneklerinin gelecek kuşaklara aktarılması Başta aile olmak üzere Okullar tarafından sağlanmaktadır. Günümüzde Batı endeksli kültür emperyalizmi neticesinde medya aracılığı ile kültürel değerlerimiz dejenere olmaya yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuştur.

Milli eğitimimizin görevi eğitim ve öğretim olmasına rağmen öğretime verilen önem eğitime gereği kadar verilmemektedir.  Çocuklarımız ve gençlerimiz Empati duygusundan yoksun yardımlaşma ve dayanışma konusunda oldukça zayıflamış durumdadır.

Eski yıllarda bölgemizde yardımlaşma üst seviyede idi. Irgatlık (İmece) yardımlaşmanın bir çeşidi olmakla birlikte bu gelenek yok olmaya yüz tutmuş aynı şekilde hasta ziyaretleri ve Fakir ve yoksul ailelere yardımlar gelenek halinde idi. Ancak bu geleneklerimiz günümüzde nadir olarak görülmektedir. Bu gelenek ve görenekler bizlere kadar dedelerimiz babalarımız vasıtasıyla bir miras gibi kalmış, bizden sonrası için gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Kültürümüzün, değerlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması için tüm halkımızın hassasiyetleri ile ilçemize bağlı Milli eğitim kurumları ve Okul aile birliği  aracılığı vasıtasıyla bu konuda yapabileceğimiz bir şeylerin  olduğu kanaatindeyim.

Okullarımızda genellikle rehberlik dersleri verilmekte olup, yıl içerisinde iki veya üç ders saatinin öğrenci velilerine ayrılması ve bu derslerde ;

  • Ebeveynlere, çocuklara empati duygusunun aşılanması
  • Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun aşılanması, çocukların ve gençlerin yarımlaşma konusunda örgütlenmesi
  • Kültürün ve değerlerin korunması konusunda nelerin yapılması gerektiği
  • Milli kültür ve değerlerin içeriğini sağlayan piyeslerin uygulamaya konulması
  • Yılda bir veya iki defa ders saatlerinde olmak üzere hasta ziyaretlerinde bulunulması

 

Tüm vatandaşlarımızı özellikle bölge halkımızı Kültürümüzün yaşatılması için beyin fırtınasına davet ediyorum.

 

 

 

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir