KADİR GECESİ NASIL DEGERLENDIRILMELI

0 Paylaşımlar

Bin aydan daha hayırlı olduğu Kur’an-ı Kerim’de bildirilen Kadir Gecesi, Ramazan’ın geceleri içinde saklıdır. Ramazan’ın 27. gecesinin Kadir Gecesi olma ihtimali diğer gecelere nazaran biraz daha kuvvetlidir.

Peygamberimiz (as) şöyle buyurur: “Siz Kadir Gecesi’ni ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” (Buhârî, Leyletü’l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216)

Bu sebeple Ramazan’ın özellikle son on gününün bütün gecelerini Kadir Gecesi bilerek daha fazla ibadetle meşgul olmak isabetli olur. Bu gecelerde bize onbir ay yetecek manevi enerji depolamalıyız. Necip Fazıl’ın enfes ifadesiyle “Ramazan oruç bitince başlar.”

Kadir Gecesi camileri dolduran müslümanlar Ramazandan sonra camileri sessizliğe terketmemelidir. Kadir Gecesi vb. geceler piyango gecesi gibi algılanıyorsa yanlış algılanıyor demektir. Ramazan’da ve bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’nde affedilip affedilmediğimiz Ramazandan sonra anlaşılacaktır.

Bu geceyi/geceleri nasıl ihya edelim?

Elbette bu gecede/gecelerde camiye giderek, Kur’an, vaaz, mevlid dinlemek; yapılan dualara içtenlikle “amin” demek çok önemlidir. Ancak camilerde yakaladığımız manevi havayı evlerimize de taşımalıyız. Cübbeli Ahmet hocanın çok sempatik ve yerinde bir sözü var: “Ben yemek yerken sen bakarsan sen de yemiş olmazsın“ diyor.

Evlerimizde kaza namazı ve sünnet namaz kılarak, Kur’an-ı orjinalinden veya mealinden okuyarak, hepsinden önemlisi kendimiz, anne babamız başta olmak üzere aile fertlerimiz ve tüm müslümanlar için aşkla dua ederek bu geceyi ihya etmiş oluruz inşaallah.

Kadir Suresi’nde buyurulduğu gibi bu gece melekler ve ruh iner de iner. Meleklerin inişi fecre kadar devam eder. Bu iniş sadece camilere olmaz. Evlerimize, sokaklarımıza gelirler. Yanımıza kadar sokulurlar. Bu gecede/gecelerde yanına kadar sokulan melekleri hisseden insanlar vardır. Allah (cc) nefsimize ve neslimize onlar gibi olmayı nasip etsin.

Meleğimizi camide sevindirip evlerimizde, sokaklarımızda üzmeyelim. Meleğimizi üzersek biz de üzülürüz. Hem de onbir ay üzülürüz.
Mustafa İslamoğlu, “Kadir Geceniz mübarek olsun demiyorum. O zaten mübarektir. Kadir Gecesi bizi mübarek kılsın.“ diyor.

Bu ifade, yerinde ve Kadir Gecesinin nasıl algılanması gerektiğini anlatan son derece veciz bir ifadedir.

Bu gecelerin, günlerin, saatlerin bize bildirilmesinin sebebi salih, muttaki, mübarek insanlar olabilmemiz için mübarek vesileler olmalarıdır.

Mübarek Kadir Gecesinde mübareklerden olalım inşaallah.
Selam ve dua ile…

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir