Haberimizi Günebakış Manşete Taşıdı

0 Paylaşımlar

TRABZON Dernekpazarı Belediye Başkanı Cemal Cansız, sela okuduktan sonra cenaze anonsu yapan müezzinlerin dil ve ifade bozukluklarıyla ses kirliliğine neden olduğunu savunup, anonsların belediyeden yapılmasını istedi. Halk bu karara tepki gösterdi. Çünkü belediye anonsları sadece 4 mahalleden, cami anonsları ise merkezi sistem sayesinde tüm köylerden duyuluyor.

Dernekpazarı Müftülüğü Talimat Gibi Algıladı

DERNEKPAZARI Kaymakamı Selim Erkovan ise, “Belediye başkanlığının yazdığı yazıyı gereği yapılsın diye müftülüğe havale ettik. Ancak müftülük yazıyı talimat gibi algılamıştır. Bunun üzerine bir seferlik seladan sonra anons yapılmaması gibi bir durum ortaya çıktı. Şu anda sela okunuyor anons da yapılmaya devam ediliyor” dedi.

Anons İçin Ortak Metin Üzerinde Uzlaşıldı MÜFTÜLÜK ve belediye, bundan böyle anonsların ortak yazılı bir metinden okunarak ve Türkçenin düzgün kullanılmasına özen gösterilerek yine camiden yapılmasında uzlaştı. Duyanları en çok şaşırtan ise, yöreye özgü şive nedeniyle hayatın doğal bir parçası haline gelen dil ve anlatım bozukluğuna başkanın gösterdiği hassasiyet oldu. n 6’da TRABZON Belediye Başkanı Cemal Cansız, sala okuduktan sonra cenaze anonsu yapan müezzinlerin dil ve ifade bozukluklarıyla ses kirliliğine neden olduğunu savunup, anonsların belediyeden yapılmasını istedi. Yöreye özgü şive nedeniyle hayatın doğal bir parçası haline gelen dil ve anlatım bozukluğuna başkanın gösterdiği hassasiyet şaşırtıcı bulundu.

“ANONSU BİZ YAPALIM”

İlginç tartışma şöyle başladı: İlçede vefat eden kişiler için sala okuduktan sonra, ölen kişinin adını ve cenazesinin nerede ne zaman kaldırılacağını anons eden müezzinlerin Türkçesini beğenmeyen Belediye Başkanı Cemal Cansız, kaymakamlığa yazı gönderdi. Cansız, “Cenaze salalarının ardından yine minareden müezzinler tarafından yapılan Türkçe anonslar, dil ve ifade bozuklukları nedeniyle ses kirliliğine yol açmaktadır. Bundan böyle söz konusu anonsların belediyemiz hoparlöründen yapılması daha uygun olacaktır” dedi.

HALK TEPKİ GÖSTERDİ

Kaymakamlığın yazıyı havale ettiği müftülük, camilerin merkezi sisteminden anons yapılmasını bırakıp bu işi belediyeye devretti. Fakat bu karara halk büyük tepki gösterdi. Halk bu karara tepki gösterdi. Çünkü belediye anonsları sadece 4 mahalleden, cami anonsları ise merkezi sistem sayesinde tüm köylerden duyuluyor. Tepkiler üzerine karardan vazgeçildi. Müftülük ve belediye, bundan böyle anonsların yazılı bir metinden okunarak ve Türkçenin düzgün kullanılmasına özen gösterilerek yine camiden yapılmasında uzlaştı. Duyanları en çok şaşırtan ise, yöreye özgü şive nedeniyle hayatın doğal bir parçası haline gelen dil ve anlatım bozukluğuna başkanın gösterdiği hassasiyet oldu.

İLETİŞİM HATASI

Dernekpazarı Kaymakamı Selim Erkovan, kurumlar arasında bir iletişim hatası olduğunu belirterek, “Belediye başkanlığı bize bir yazı yazdı. Biz de gereği yapılsın diye müftülüğe havale ettik. Ancak müftülük tarafından bir yanlış anlaşılma olmuştur. Bizim havale ettiğimiz yazı müftülük tarafından talimat gibi algılanmıştır. Bunun üzerine bir seferlik saladan sonra anons yapılmaması gibi bir durum ortaya çıktı. Vatandaşımızın tepkisini anlıyoruz. Ses sistemi bütün köyleri de kapsayacak şekilde olduğundan vatandaş kimin vefat ettiğini bilmek istiyor. Şu anda sala okunuyor anons da yapılmaya devam ediliyor. Ortak bir metin oluşturduk. Salanın ardından ‘filanca kişi vefat etmiştir’ şeklinde anons yapılıyor. Sabit metin üzerinden okunduğu için diksiyon ve Türkçe kullanım bozukluğu da ortadan kalkacak” dedi. Belediye Başkanı Cemal Cansız ise, konunun büyütülmemesi gerektiğini belirterek, “Müftülük ile anlaştık. Bu konuyu uzatmanın anlamı yok” diye konuştu.

 

haber linki

http://gunebakis.com.tr/haber/dernekpazarinda-turkce-anons-krizi–81136.html

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Haberimizi Günebakış Manşete Taşıdı” için 2 yorum

 • 10 Eylül 2013 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Nerdeyse ezan yasaklandı haberi çıkacak. Ülkenin bu karışık gündemimde böyle şeylerle uğraşmayın bence. Hele dini hiçbir meseleyi siyasai malzeme olacak şekilde gündem yapmayın lütfen.

  Birileri alır yürür bu haberi.

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2013 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  SEVGİLERLE VE SAYGILAELA HIÇKIMSENIN EZANI KESMEYE GÖCUYETMEZ YAPILAN YANNIŞLIHIN PATURASINI YAPAN ÖDER ZATEN TURKİYE ESKI TURKIYEDEYIL HIÇ BİRZAMAN BÖYLE BİR ADAM GELMEZ OADAMDA TEYIP ERDOHAN OLDUHU MUHTET BİZ İLERIYİ GÖRERIZ ALLAHIN SELAMİ ÜZERINIZE OLSUN

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir