Güneydoğulu Alimler Bölgemizde

0 Paylaşımlar

Güneydoğu’dan gelen din adamlarının  Doğu Karadeniz turunu başladı. Din adamları iştirak ettikten sonra ilçemiz Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursunda akşam yemeğinden sonra istişare toplantısı yaptılar. Yemeğe Dernekpazarı Belediye Başkanı Dr. Mehmet Aşık, İlçe Müftüsü, hocalar ve Kurs yöneticileri de hazır bulundu.

Sonraki gün bölgeler arası kardeşliğin pekiştirilmesi anacıyla gerçekleşen ziyarette dün Aymeydan Otel’de kahvaltı yapan 47 kişilik ekipte Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Salih Sabri Yavuz, Sultanmurat Şehitler Cami Yaptırma Derneği başkan yardımcısı Prof.Dr. Ömer Yüksek, Diyanet İşleri Yüksek Din Kurulu başkanı Sabri Akın ve Bayburt Müftülük görevlisi Nasrullah Bilgin de yer aldı.

Kahvaltının ardından Aymeydan Otel sahibi Mustafa Sakal özellikle Güneydoğulu alimlere “Ne iyi ettinuz da geldunuz. Ben de yıllardır böyle alimlere hizmet etmek için bu dağlarda misafir bekleyirum.” Diyerek teşekkür etti. Saat 10.00’da grup Sultanmurat yaylasına vardığında yaylalılar grubu tatlı ikram ederek karşıladılar. Ardından yapımı son aşamaya gelen Şehitler Camii’ni gezerek dernek başkanı Muhittin Yıldırım’dan bilgi almışlardır.

Camii lokalinde ağırlanan misafirleri yaylalılardan emekli müftü Hüsnü Bilgin, emekli imamlar Tahsin Alkan ve Fahrettin Güneş ile Eğrisu yaylasında görev yapan Diyarbakırlı İhsan hoca, Sultanmurat camisi görevlisi Selim hoca ve cami derneği teknik işler amiri Enver ve Hasan Yıldırım kardeşler ve onlarca yaylalı, esnaf  ve bir kısım Araplar ve camide çalışan 20 civarında usta ve işçi tekbirlerle karşılasılar.

Güneydoğulu alimler grubu başkanı Tayyib Hoca Şehitler camiinin konferans salonunda yaptığu konuşmada ;ben islam aleminin hemen hemen her tarafını gezdim. 2 gündür Of’ta ve Çaykara’da gördüğüm bu kardeşlik parıltılarını hiçbir yerde görmediğimi söyleyebilirim. Buranın insanları ve geçmişi manevi ilimlerin okutulması bakımından bizim Diyarbakır’ımıza çok benziyor. Diyarbakjr peygamberler ve sahabeler şehridir. Size oradaki kardeşlerimizden gönüller dolusu selamlarla birlikte bölgemizin bir kısım alimlerini getirdim. Artık bizim bin yıllık kardeşliğimizi burada kuracağımız burada sizinle kalpten kuracağımız manevi köprüleri inşallah hiçbir güç yıkamayacaktır. Selahaddin Eyyübi nasıl Kudüs’ü fethetmeden önce İslam Birliğini kurmuşsa bizim bu İslam ortak paydasındaki birlikteliğimizi de tam pekiştirdiğimiz zaman Türkler Kürtler ve Araplar işte o zaman Kudüs-ü şerifi kurtarmak mümkün olacaktır. Bu kardeşliğimizi sağlayan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hocaya teşekkür ediyorum ve İslam’da ittifakın ne tatlı birşey olduğunu burada yaşayarak görüyorum. Bu ziyaretlerimizin devamını hem Güneydoğulu hem de Karadenizli kardeşlerimizden bekliyorum.” Dedi.

Daha sonra Şehitler Tepesine çıkılarak yasin-i şerif ve dualar okundu. Camii derneğinin ikram ettiği yemeğin ardından konuşmalara geçildi. Dernek başkanı Muhittin Yıldırım misafirleri Şehitler Camii’nde ağırlamaktan mutlu olduğunu belirterek bölgemizin en önemli alimlerimizden rahmetli Hacı Hasan Rami Yavuz Hocanın külliyatını oradaki 5 ayrı medreseye hediye etti.

Ayrıca Sultanmurat yaylasıyla ilgili 50 dosyayı alimlere hediye etti ve Sultanmurat tablolarını kendilerine sundu. Bunun üzerine Güneydoğu heyetinden Tayyip hoca Diyarbakır tarihini içeren ve o bölgenin dini hayatını anlatan eserleri Muhittin Yıldırım ve Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Salih Sabri Yavuz’a hediye etti.

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir