“Dernekpazarı’nda Ak Parti Yarışı”Yazısı Tartışma Yaratacak

0 Paylaşımlar

Karadeniz gazetesi yazarlarından Yusuf Keskin Dernekpazarı’yla alakalı gözlemlerini köşesine taşıdı. Bakın ordan Dernekpazarı nasıl gözüküyor! Bizim bile duyamadıklarımızı onlar duydular ve yazdılar.! Hep beraber bakalım ne yazmışlar…İşte ilginç tespitler.

İşte o yazı

Dernekpazarı’nda AK Parti yarışı

 

Dernekpazarı, Trabzon’un küçük ilçelerinin başında gelir. Ancak siyaset ilçenin küçüklüğünün daima önünde durmuştur. Dernekpazarı’nda yerel seçimler bu güne kadar hep heyecanlı geçmiştir. Trabzon siyasetinde iz bırakan eski bakan Eyüp Aşık Dernekpazarı’nın ilçe olmasını sağlamıştı. İlçede 3 dönem üst üste belediye başkanlığı yapan İbrahim Yüce 2009 seçimlerinde koltuğu AK Partili Cevdet Cemal Cansız‘a bırakmıştı. 2009 seçimlerinden sonra ilçede siyasi anlamda da değişiklikler yaşandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü Sadık Albayrak da Dernekpazarı ilçesindendir.Demokrat Parti ile birleşme sürecinde eski Belediye Başkanı İbrahim Yüce de AK Parti saflarına katıldı. Yüce bu kez AK Parti’den belediye başkan aday adayı olarak aday olmayı planlıyor. Peki, ilçede seçilen Belediye Başkanı Cevdet Cemal Cansız ne yapar? Cansız bir dönem daha belediye başkanı olma düşüncesinde. Eğitim adına ilçede önemli hizmetler yaptı. Son dönemde ilçede yapılan birçok hizmetin altında kendisinin imzası var.
AK Parti İlçe Başkanı Avni Ziya Usta (Zeki Avni Usta) ‘bu dönem sıra bende’ diyerek çalışmalarına başladı. Hatta mevcut Belediye Başkanı Cevdet Cemal Cansız’ın birtakım hizmetlerini açıkça eleştiriyor. Hatta birtakım eleştirilerini basın üzerinden yapmayı tercih etti.

İlçede bu üç isim AK Parti’den aday olmak için yarışacak. Dernekpazarı’nın İl Genel Meclisi üyesi olan ve Dernekpazarı tarihinde ilk bayan İl Genel Meclis üyesi olan Yüksel Coşkun da belli gruplar tarafından dillendiriliyor. İlçede ‘hayır ablası’ olarak bilinen Yüksel Coşkun siyasete tamam dese de başkan olması yönünde çalışma yapıldığı seslendiriliyor. Peki, MHP ilçede ne yapar? Eski İl Genel Meclisi üyesi Fuat Ekşi anılan isimler arasında. CHP’de aday için eski ilçe başkanı İbrahim Akbulut lanse ediliyor. Şimdi adaylık için öne çıkanları bir tanıyalım:
Cevdet Cemal Cansız: Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. Bir dönem daha ilçede başkan olarak görev yapmak istiyor. AK Parti’den 2009 seçimlerinde belediye başkanı seçilen Cevdet Cemal Cansız, bu dönem son kez aday olacağını belirtiyor.
İbrahim Yüce: Eski Belediye Başkanı. AK Parti’ye Demokrat Parti’den katıldı. Belediyecilik deneyimi olan bir isim. Son kez bir dönem daha belediye başkanlığı yapıp işi noktalamak istiyor.
Avni Ziya Usta: AK Parti İlçe Başkanı. “Bu kez sıra bende” diyerek belediye başkanlığına talip oldu. “Halkın isteği ne yönde ise ben o yönde hareket ederim” diyor.
Yüksel Coşkun: İl Genel Meclisi üyesi. Dernekpazarı’nda “hayır ablası” olarak biliniyor. Aldığı sorumluluğun bilincinde. Yüksel Coşkun kendisi istemese de aday olması yönünde çalışma yapan bir grup söz konusu.
Fuat Ekşi: İl Genel Meclisi üyeliği yaptı. Geçen dönem Bağımsız İl Genel Meclisi üyesi oldu. Bu dönem MHP’den Belediye Başkanlığı için kendisine bir baskı var. Fakat o sessiz durmayı tercih ediyor.
İbrahim Akbulut: CHP’nin Trabzon’daki renkli simalarından biri. İlçesinde uzun yıllar ilçe başkanlığı görevini yürüttü, şimdilerde ise CHP Dernekpazarı Belediye Başkanlığı için ismi geçiyor.
Mürtezaoğlu’nun tespiti…
Trabzon’un saygın işadamlarından Halil İbrahim Mürtezaoğlu beyefendi ve mütevazılığıyla bilinen biridir. Yaptığı iş kolunda başarılı bir işadamıdır. İki dönem üst üste AK Parti il başkanlığı başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Siyasette her kesimin sevgisini ve sempatisini kazanmasını bildi. Duruşundan ve kendinden ödün vermeyen Mürtezaoğlu’nun bu duruşu takdirle karşılandı. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile birlikte Trabzon’un iyi hizmetler kazandığını belirten Mürtezaoğlu, partiler arasındaki ayrışmayı da anlayamadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Son dönemde partili arkadaşlarla konuşuyorum. Herkes bir senaryo ortaya koyuyor. Ortaya konulan senaryolar kadar parti çalışmaları ve belediye çalışmaları anlatılsa gerçekten sıkıntı ortadan kalkar. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olarak gözüküyor. Ancak başbakanımız kimseye hatır yapmaz. Bunun da unutulmaması lazım. Muhtemelen projelerin ne kadarının yapılıp yapılmadığına bakacak. Ve Trabzon’da o yönde bir hareket olur. Trabzon’da belediye başkanlığı yapmak gerçekten zor bir iş. Orhan Bey zor bir iş yapıyor. Sadece Trabzon’da değil Karadeniz’in tamamında belediye başkanlığı yapmak zordur. Yani Karadeniz insanı zordur. Ama zoru da başarmayı sever.”

* Yarın sizlere Hayrat ilçesindeki gelişmeleri aktarmak üzere sağlıcakla kalın.

kaynak;Karadeniz gazetesi

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir