Dernekpazarı

0 Paylaşımlar

             

DERNEKPAZARI TARİHÇESİ

Cenevizliler tarafindan senlendigi rivayet edilmekle beraber hangi tarihte kuruldugu kesin olarak bilinmemektedir. Kondu adinin zenginligi ile ün salmis “Kondi” adindaki bir rum tarafindan verildigi söylenmektedir.

En son 1461 yilinda Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u Rum Pontus Imparatorlugu’ndan alimasiyla Osmanli Imparatorlugu’nun eline geçmistir.

Osmanli Imparatorlugu döneminde yöremiz halkinin islamlasmasi için Maras ilinden gelen seyhlerin bu yörede genis çapli çalistiklari rivayet edilmektedir. Baska bir rivayete göre de Of ilçesi ve çevresindeki bataklik bölgelerde üreyen sivri sineklerin yaydigi sitma hastaligindan korunmak için saha saglikli olan buralara gelip yerlesilmistir.

1915 yilinda yöremiz Rus’larin isgaline ugradi. Of Baltaci Deresi’nde Rus Ordularinin durdurulmasinda mallenin halkininda katkisi oldugu o günleri yasayanlar tarafindan anlatilmaktadir. Isgalda mahlle halkinin büyük kismi daha batiya göç etmisler ve kurtulustan sonar geri dönmüslerdir. 28 Subat 1918 yilinda düsman isgalinden kurtulan ilçemizde heryil 27 Subat günü Mahalli Kurtulus Günü olarak kutlanir. Mahallemizde Cumhuriyetten once de belediye teskilati vardi. O dönemde belediye baskani Sürmene ilçesi Asu Köyü’ne yerlesen Hüseyin Yildiz adli bir hemserimizdi.

Kondu Mahallesi 1925 yilinda Of ilçesi’ne bagli bucagin merkezi oldu. 01.01.1948 tarih ve 5071 sayili yasa ile Çaykara ilçe olunca Dernekpazari (Kondu) bucagi Of’tan ayrilip köy durumuna dönüstürüldü. Yeniden duyulan ihtiyaç üzerine Dernekpazari adi ile ikinci kez 27.02.1949 yilinda bucak haline getirilmistir. 05.06.1956 gün ve 47387 sayili kanunla teskilatlanan 50 bucak arasinda yer alarak teskilati kurulmustur. Hakim yetersizliginden ve Çaykara’ya yakinligindan 1958 yilinda adli teskilat ve de daha sonra tapu, nüfus gibi hizmet birimleri kaldirilip teskilatli bucak durumuna son verilmistir. 1953 yilinda Güney, Merkez, Kondu ve Yenicami semtlerini içine alan bir belediye teskilati kurulmustur.

YASANAN FELAKETLER

29 Temmuz 1929 yilinda yagan siddetli yagmurlar neticesinde Ulucami Köyü’nde toprak kaymasi olmustur. Bu heyelanla Solakli Deresi’nin önü tikanarak suni bir baraj haline gelmistir. Daha sonra biriken suyun kuvveti önündeki toprak yigininin patlamasina neden olmus, akan su merkezdeki bir çok dükkan içerisindeki mallarla birlikte tahrip olmuslardir. O zamanki su yüksekligi 10-12 metreyi bulmustu. Bu olay akillarda öyle yer etmistirki artik tarih anilmaz olmustur. Terih yerine “Sellerden su kadar yil önce-Sellerden su kadar yil sonra” denir olmustur.

19 Mayis 1959 yilinda benzer bir sel omus ancak hasar 1929 yilindaki kadar olmamistir. 1958 yilinda Merkezde çikan bir yanginda dört dükkan yanmistir. 1965 yilinda Yenicami semtinde çikan bir yanginda 7 ev yanmistir. Yörenin bilinen en büyük yangin afeti bu olmustur. 1968 yilinda çarsinin enkalabalik oldugu bir Cumartesi günü çarsi merkezindeki petrol dükkaninda çikan yangin büyük bir panik olusturmustur. Yangin petrol tanklarinin patlama olasiligiyla çok ciddi bir tehlike arzetmekteydi. Ancak kisa zamanda söndürülerek tehlike önlendi.

10 Mayis 1990 tarihli TBMM toplantisinda alinan kararla Dernekpazari ilçe oldu ve Kondu Mahallesi Dernekpazari ilçesi’nin Merkez Mahallesidir karari 20 Mayis 1990 trarih ve 3644 sayili resmi gazetede yayinlanarak yürürlüge girdi.

01.08.1991 tarihinde göreve baslayan ilk kaymakam Efkan ALA ile birlikte diger daireler de yavas yavas olusmaya basladi. Belediye eski binasini yiktirarak yerine 5 katli büyük bir bina insa ettirdi. Bu binanin zemin ve birinci katini resmi dairelere Verdi. Adli ve askeri subeler disinda diger daireler oraya yerlesti.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir