BİLANÇO AĞIR 22 FARKLI NOKTADA ORMAN YANGINI…

0 Paylaşımlar

4 gündür devam eden yangınlarda bilanço ağır..
22 AYRI YANGIN

Trabzon’da 23 Aralık 2019 akşam saatlerinde Akçaabat, Araklı, Arsin, Çaykara, Dernekpazarı, Köprübaşı, Of, Sürmene, Ortahisar ve Vakfıkebir ilçelerinde çıkan örtü yangınları üzerine Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında kriz merkezi oluşturuldu. Trabzon Valiliği’nden yapılan açıklamada 10 ilçede 22 farklı ormanlık alanda meydana gelen yangınlara ekiplerin süratle müdahale ettiği belirtildi. Sakaryadan Karabük e kadar bir çok bölgeden gelen itfaiyeler müdahale ediyor. Dernekpazarı’nda kriz masası oluşturuldu… Kaymakam Murat Yıldız, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Aşık, Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah Akgül, İl Meclis üyesi Ersin Akyol ve ekibi  gece gündüz olay yerlerinde çalışmalara katılıyor takip ediyorlar..

Çaykara ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine sıçradı. Yangında, 2 ev kullanılamaz hale geldi.

Çaykara ilçesindeki Ulucami mahallesinde akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangın yerleşim yerlerine sıçradı. İhbar üzerine Çaykara ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri ile Orman Müdürlüğü’ne ait arazözler yangına müdahale etti. Yangında, alevlerin sardığı Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev kullanılamaz hale geldi. İtfaiye ekiplerinin kontrol altına aldığı yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Yangın Nedeni ve Bilançosu Açıklandı…

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey; Trabzon’daki örtü yangınlarına müdahale için 23 ilden ekiplerin Trabzon’a geldiğini söyledi Yangınların bahçe temizliği nedeniyle çıkmış olabileceğini tahmin ettiklerini dile getiren Karacabey, “Çünkü başka bilgi,(sabotaj) bulgu yok. Gördüklerimiz ve tahminimiz bahçe temizliğinden kaynaklandığı şeklinde. Güvenlik güçleri araştırmalarını sürdürüyorlar, onlar da şu ana kadar farklı bir bilgi paylaşmadılar.” diye konuştu.. Sabotaj ihtimali de araştırılıyor..


5 Ev Yandı…

Trabzon’da 10 ilçede, 22 farklı noktada çıkan yangınlarda, Çaykara ilçesi Ulucami Mahallesi’nde Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev yandı. Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi’nde çıkan orman yangınında ise 3 ev kullanılmaz hale geldi. Arsin’de 50 hektarlık alanda etkili olan yangınlara çevre illerden gelen takviye ekiplerin de katılımıyla müdahale sürüyor. Arsin’de, yangının ilk belirlemelere göre yaklaşık 50 hektar alanda etkili olduğu bildirildi.

Yangınlarda komşu ilçemiz Köprübaşı nda da iki ev yandığı alınan bilgiler arasında… Taşçılar Mahallesinde rüzgardan bazı çatılar uçtu.

Gulen Mahallesi Sırtları (kazalah) denen mezrada orman yangını başladığı alınan bilgiler arasında.

 

AFAD’DAN UYARI

Trabzon AFAD İl Müdürlüğü’nce tarla, bahçe ve orman yakınında ateş yakılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

23 Aralık’ta bahçe temizliği nedeniyle çıkmış olabileceği tahmin edilen yangınların bugün itibari ile kontrol altına alınmış durumda.
 
 


 

 

 

0 Paylaşımlar

Ismail Duzenli

1978 Trabzon ili Dernekpazarı ilçesi Gülen (Visir) köyünde dünyaya geldim. İlkokulu Gülen Köyü ilkokulunda okudum. Orta ve Liseyi Trabzon İmam Hatip Lisesinden 97 yılında mezun oldum. 2000 yılında ilk ticaret hayatıma Trabzon taşbaşı yokuşunda Düzenli Bebe'yi kurarak başladım. Halen aynı işletmede ticarete devam etmekteyim. Hobilerim web tasarım, grafik editörlüğü, fotoğrafçılık, spor ve gezi. Fobilerim bilgisayarımın çökmesi ve cep telefonumun çekmemesi :) :) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir