Dernekpazarı Çaykara Birlikte Tanıtımda

0 Paylaşımlar
Her yıl olduğu gibi bu yılda Trabzon tanıtım günlerinde Çaykara ve Dernekpazarı Kaymakamlığı ile Çaykara-Dernekpazarı Belediye başkanlığının iş birliği ile tanıtım standı açıldı.İstanbul’da faaliyet gösteren Trabzon Dernekler Federasyonu tarafından Trabzon’un fethinin 552. Yıl dönemi kutlamaları kapsamında bu yıl ilk kez organize edilen Trabzon tanıtım günleri İstanbul Feshane Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

26-29 Eylül arasında gerçekleşecek olan Fuarda Çaykara ve Dernekpazarı Kaymakamlığı ile Çaykara-Dernekpazarı Belediye başkanlarının iş birliği ile tanıtım standı açıldı.Açılan stan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Ziyaretçilere, belediye görevlilerince dağıtılan Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin tanıtıcı CD, broşür, dergi ve yöresel hediyeleri var. Resmi açılışı bugün yapılam fuar çeşitli etkinliklerle Pazar gününe kadar devam edecek.


Festival 26 Eylül Perşembe saat 11.00’da başlayacak ve 27 Eylül Cuma 11.00’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşması ile devam edecek. Festivalde bir ilk gerçekleştirilerek Bakan’ın da tadacağı dünyanın en büyük kuymağı yapılacak ve Gunnies Rekorlar Kitabının yeni adayı olacak. Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmasının ardından Karadeniz mutfağının eşsiz tadı kuymak dev tencerelerde görsel şölen eşliğinde pişirilerek 1500 kişiye ikram edilecek.

Festival boyunca Karadeniz Mutfağına özgü tadı damakta bırakan lezzetler davetlilerin damak zevkine sunulacak. Trabzon Tanıtım Günleri; ülkemizin değerli bakanları, milletvekilleri, siyaset, sanat ve cemiyet hayatının önemli simalarının katılımı ile gerçekleştirilecek.Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlediği ve düzenli olarak gerçekleştirilecek olan festivalde, bu yıl davetlileri birbirinden farklı ve birbirinden özel gösteriler bekliyor.

Canlı heykelleri görme fırsatı da bulacak olan Trabzonlular eşsiz lazer gösteri ile eğlenecek. Feshane sahilinde 61 Taka’nın yer alacağı gösterinin ardından temsili Kupa Trabzonspor Başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu ve Trabzonsporlu futbolculara teslim edilecek. Birbirinden ünlü sanatçıların yer alacağı festivalde Kuzeyin Oğlu Volkan Konak ve Karadeniz müziğinin yaşayan efsanesi İsmail Türüt, unutulmaz parçaları ve kendine has yorumuyla tadı damakta bırakan bir gün yaşatacak. Karadeniz’in sesi olan sanatçılar festival boyunca Feshane’de sahne alacak. Ayrıca güne damgasını vuran ve Trabzon ile özdeşleşen Osmanlı’nın hafızalara kazınan sultanları Trabzon Tanıtım Günlerinde yerini alacak.

TRABZON TANITIM GÜNLERİ AKIŞ PROGRAMI
26 EYLÜL 2013 AÇILIŞ 11.00
Trabzon Günleri, Trabzon’dan gelen Mehteran ekibi ve horon ekibi gösterisiyle, İstanbul’da şölen gibi gerçekleştirilecek. Tüm gün boyunca yapılacak Fetih Kutlamaları ve Fetih Panelleri ile Trabzon Tanıtım günleri ilk kez geniş kapsamlı olarak Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

27 EYLÜL 2013
11:00 Resmi Açılış Töreni
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşması ile başlayacak festival dört gün boyunca Trabzon’u konukların ayağına getirecek.
11.15 En Büyük Kuymak Yapımı
Daha önce “Dünya’nın En Uzun Mangalı” oluşturularak adını Gunniess Rekorlar Kitabı’na yazdıran Karadeniz bu kez “En Büyük Kuymak” ile bir kez daha Gunniess Rekorlar Kitabı’na aday. Dev tencerelerde, eşsiz kokusuyla damaklarda tat bırakmaya hazırlanan kuymağı 1500 kişi tadacak.

28 Eylül 2013
14:00 61 TAKA YARIŞMASI
Trabzonspor’un plakası 61 sayısı bu kez rengârenk süslenen takalarla karşımıza çıkıyor. Feshane sahili bu kez 61 takanın yer alacağı Trabzon’a özgü gösterilerle şenleniyor. Trabzonlulara unutulmaz bir gün yaşatacak takalar yediden yetmişe herkesi büyüleyecek.16:00 TRABZONSPORUN 7.ŞAMPİYONLUK KUPASININ TEMSİLİ ALINIŞITakaların gösterinin hemen ardından Trabzonspor’un 7. Şampiyonluk Kupası temsili olarak Trabzonspor Başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu ve futbolculara teslim edilecek.

DEV HAMSİ BALON HEYKEL
Trabzon denilince akla ilk hamsi gelir. Fakat bu hamsi 20 metrelik dev hamsi maketi. Rengârenk balonlardan inşa edilecek ve 4 gün boyunca Feshane’nin en dikkat çekici bölgesinde yerini alacak.

CANLI HEYKEL
Trabzon’un Fethi’nin 552. Yıl Dönümü Etkinlikleri Kapsamında, Feshane giriş yolu üzerinde duran canlı heykeller göz kamaştıracak. Heykel gibi boyanan eğitimli tiyatrocular ise görsel şölen yaşatacaklar.

SULTANLAR PADİŞAH KOSTÜMLERİYLE ARAMIZDA
Trabzon’u Osmanlı topraklarına katan Fatih Sultan Mehmet, Trabzon’un ikinci sancak beyi Yavuz Sultan Selim ve Trabzon’da dünyaya gözlerini açan Kanuni Sultan Süleyman bu özel günde Trabzonluları yalnız bırakmayacak.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir