Çaykara’ya Hastane Şoku

0 Paylaşımlar

Büyük umutlarla açılan Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi kapatılıyor.

Ülkenin dört bir yanına hizmet yağarken, hizmet  yoksunu ilçemiz ve kardeş ilçemiz Çaykara ya kayda değer yatırım yapılmazken, şimdide mevcutların kaybedilmesi şokunu yaşıyor..

Günebakış Gazetesinde yer alan haberin ardından  bölge halkı ayakta.

Bölgede infial yaratan olayla ilgili vatandaş ayakta. Çaykara ve Dernekpazarı’nda imza kampanyası başlatıldı.

ÇAYKARA’DA 2003 yılında büyük umutlarla hizmete açılan Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılacağı yönündeki iddialar ilçede büyük tepkiyle karşılandı. AK Parti Çaykara İlçe Başkanı Temel Şimşek, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ve hastane yönetimini eleştirirken, “Hastane kapatılamaz. Kapanırsa bunun bedelini herkes günü geldiği zaman öder” dedi.

Perşembe günü son 12 hastayı taburcu edip hastaneyi kapatacağı ileri sürüldü. Trabzon İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Kemal Süleyman, “Şu anda orada bir onarım var. Diğer kısımları genel sekreterimizle görüşürseniz o daha teferruatlı bilgi verebilir size. Şu anda orada yapılan durum tadilat. Ama gelecekte ne olur onu bilemiyoruz” dedi.

BEDELİNİ HERKES GÜNÜ GELDİĞİNDE ÖDER

Hastanenin kesinlikle kapatılamayacağını belirten AK Parti Çaykara İlçe Başkanı Temel Şimşek ise, “Hastanenin kapatılacağı yönünde bir rapor hazırlandı ama kapatılmayacak herhalde. Kapatılmaması gerektiğini ilgili herkese anlattık. Hastanede şu anda 1,5 milyon lira değerinde bir tadilat ve modernizasyon yapılıyor. 1 ay sonra bitecek. Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mustafa Kasapoğlu ve hastane yönetimi, hastanenin kapatılması yönünde bir rapor hazırladığını biliyoruz. Hastanenin kapatılması için ellerinden geleni yaptılar. Raporlarla verileri düşük gösterdiler. Hasta yatırmadılar. Raporu da bakanlığa sundular. Ancak biz il başkanımızla beraber sayın valimizle görüştük. Perşembe günü de Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu geliyor. Kapatılma kararının tekrar gözden geçirilmesi için bir görüş birliğine vardık. Bu hastane kapatılamaz. Bu hastaneyi kapatacak olan hastaneyi ne yapacağını da açıklayacak. O masraf oraya boşuna mı yapıldı? Hastaneyi kapatmadan önce o binayı ne yapacaklarını açıklayacaklar. Orada 60 şirket elemanı çalışıyor. 105 personeli var. 100 hasta yatıyor. Burası bölge hastanesidir. Bölge hastanesinden ziyade bir bölge huzurevi niteliği vardır. 3 doktorun keyfine hastaneyi feda edemeyiz. Bunun bedelini herkes günü geldiği zaman öder. Burada devletin bir zararı yok ki. İdari bir hata var. Bu hastanenin idaresinin değişmesi gerekir. Çaykara’ya personel gelmek istemiyor da Kaşüstü’ne personel mi gidiyor? Beşikdüzü’ne açılacak olan cezaevine ziyaretçi nasıl gidecek? Mesafeleri kimse mazeret göstermesin. Personel servisi ve ikameti konusunda hiçbir sıkıntı yok. Her gün Trabzon’dan Ataköy’e direkt servis var. Günde 3-4 sefer yapıyorlar” diye konuştu.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir