Büyükşehir Otobüsleri Neden Boş Gidiyor!

0 Paylaşımlar

Karaçam-Çaykara-Trabzon güzergahında karşılıklı günde üç sefer olarak düzenlenen otobüs seferlerine yeterli ilginin olmadığı belirtildi.

Çaykara’da otobüs konulması konusunda yoğun gündem oluşan belediye otobüs seferleri beklenen ilgiyi görmüyor. Çaykara-Trabzon arasında 5 TL ücret alınan belediye otobüsleri daha çok Karaçam ve Köknar halkı tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte özellikle hafta içi akşam 17:00’de Trabzon’dan Karaçam’a otobüs kalkması Karaçam ve Köknarlılarda mamnuniyetle karşılanıyor. Gazetemize açıklamada bulunan Karaçamlılar: “Mesai saatleri içerisinde Trabzon’daki işlerimizi rahatlıkla görüp Karaçam’a dönebiliyoruz. Karaçam Belediye olduğu dönemde saat 14:00’te tek araba vardı ve işlerimizi sınırlı bir zamanda halletmek durumunda kalıyorduk. Artık bu sorun ortadan kalktı. Akşam 17:00’ye kadar Trabzon’daki işlerimizi görük Karaçam’a dönebiliyoruz. Fakat Çaykara’dan belediye otobüslerine fazla bir ilgi olmuyor. Acaba yeterince bilinmiyor mu?” dediler.

otobus_saatleriKaraçam-Çaykara-Trabzon hattında çalışan Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin karşılıklı hareket saatleri:

Büyükşehir Otobüsleri Neden Boş Gidiyor!

Trabzon’un Büyükşehir olması sonrası Çaykara halkının yoğun isteği nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaçam-Çaykara-Trabzon seferleri konmuştu. Ancak vatandaş bu hizmetten istifade edemiyor.

Trabzon’un Büyükşehir olması nedeniyle kapanan Karaçam Belediyesine ait araçlar Karaçam-Çaykara-Trabzon güzergahında hizmete başlamıştı. Çaykara’nın içine girmeyen araçlardan halk yeterince istifade edemiyor.

Neden İlçelere girmiyor?

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Çaykara Işıklı Mahallesi Muhtarı Mehmet Savaş Dündar “Akıl var mantık var, Karaçam’dan kalkan ve Çaykara’nın içine girmeyen araçlardan vatandaşların nasıl haberi olsun? Çaykara’nın içine girsinler bakalım. Çaykara halkını susturmak için Karaçam’a seferler düzenleniyor. Karaçam’a da seferler düzenlensin buna itirazım yok. Ancak nüfusun yoğun olduğu yerlere sefer düzenlenmiyor. Otobüsler Çaykara’nın içine girmiyor, bu nasıl bir anlayış. Karaçam’dan kalkan otobüslerden sadece Karaçam ve Köknar halkı istifade eder. Çaykara ve Uzungöl başta olmak üzere diğer mahalle sakinleri istifade edemiyor.” dedi.

 Vatandaşın istifade edemediği Otobüs Seferleri Çaykara’ya Sus payı mı?

Muhtar Mehmet Savaş Dündar konuşmasının devamında “Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde öğrenci biletleri 3 TL normal biletler 5 TL, 65 yaş üstü ise ücretsiz. Özel otobüs kişi başı 10 TL. Şimdi soruyorum size, bu insanlar sunulan ucuz hizmetten istifade etmek istemez mi? Vatandaş parasının düşmanı mı? Hayır değildir. Çoğunluğa hizmet edilmiyor. Çaykara’nın içine girmeyen dünyaca tanınmış turizm beldemiz Uzungöl’e gitmeyen 30 mahalleye hizmet veremeyen bu otobüsler seferleri ile Çaykara’ya sus payımı verildi?” dedi

Turizm Beldesi Uzungöl’e neden sefer yok?

Dündar ayrıca “Herkes bana soruyor yerli olsun yabancı olsun. Büyükşehir Belediyesi Uzungöl’e neden otobüs seferi koymuyor, rant hesabı mı yapılıyor? Diye. Kışın saat 17:00’den sonra Trabzon’dan Çaykara’ya Uzungöl’e seferler yok. Dışarda olan Çaykaralılar “memleketimize uçakla geliyoruz ama Çaykara’ya gidemiyoruz. Of’a kadar geliyoruz oradan taksi tutuyoruz veyahut da Trabzon’da kalıyoruz. Yazık değil mi bize? Burası bir ilçe. Neden Belediye bu ilçeye hizmet vermiyor?” diye sitem ediyorlar. Ayrıca daha geçen hafta Çaykaralı olmayan 13 kişi iş yerime gelip Büyükşehir Belediyesinden memnun olmadıklarını söyleyerek “Uzungöl’e gelmek istiyoruz. Trabzon’dan kışın en son araç 17.00’de kalkıyor. Uzungöl’e gidip gece dönmek istiyoruz. Büyükşehir özellikle yazın 21.00-22.00 saatlerinde Uzungöl’den Trabzon’a sefer düzenlemelidir” diyor. Vatandaş haklıdır. Hizmet bekliyor.

Başkan Gümrükçüoğlu “ben hazırım”

Konu ile ilgili açıklamalarına devam eden Muhtar Mehmet Savaş Dündar “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile telefonda görüştüğünü belirterek “Başkanımız Trabzon-Çaykara Merkezli Uzungöl hattında otobüs koymak için hazır olduğunu özellikle yaz aylarında zararın söz konusu olmadığı ifade etmişti. Ne bekleniyor bunu da anlamış değilim” dedi.

Asıl amaç hizmettir

Çaykara Merkez Işıklı Mahallesi Muhtarı Dündar son olarak “Belediyeler toplum yararına hizmet veren kuruluşlardır. Trabzon’un Büyükşehir olmasıyla birlikte hizmet alanı genişlemiştir. Amaç insana hizmet olmalıdır. Uzungöl-Çaykara merkez- Trabzon güzergâhında otobüs seferleri konsun göreceksiniz millet son derece memnun kalacak” dedi.

caykarahaber

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir