BU YIL BAŞI KİMİN YILBAŞISI?

0 Paylaşımlar

YILBAŞI KUTLAMALARI KİMİN İÇİN ?
Müslümanlar için faydasız ve bir anlamı olmayan yılbaşı kutlamaları kimin için ve ne için yapıldığın iyi düşünmeliyiz
Bu kutlamalar 2018 yılı gittiği için mi veya 2019 yılı geldiği için mi yapıldı? Bu kutlamalar 2018 yılında ülkemiz yaşadığı o sıkıntılı günleri geride bıraktığı için mi yapıldı? Yoksa Batı’lılara benzemek için mi yapıldı? Yoksa Batı’lılar karşısında duyduğumuz ezikliğin veya aşağılık duygusundan kurtulmak için mi yapıldı? Yoksa ölüme, kabre bir adım daha yaklaştık diye haşa Allah’a isyan edercesine Allah-u Teâlâ’nın yasak kıldığı haram saydığı bir takım vur patlasın, çal oynasın işleri yapmak için mi kutlamalar yapıldı? İyi bir Müslüman bu gibi boş,faydasız ve Hıristiyan Batı dünyasının bir âdeti olarak kutlanan ve 31 Aralık akşamını 1 Ocak’a bağlayan gecede çam ağacı süslemek,eğlenmek ne dinimizde ve ne de kültürümüzde vardır. Anlayacağınız Müslüman faydasız ve gereksizdir işlerle uğraşmaz.
Her Müslüman kendi işine bakmalı, kendi örfünü adetin ve bayramını yaşamalı.Herkes Hayatını, keyfini, tercihlerini, zevklerini, işlerini, Müslümanlar gibi inanmak,yaşamak ve düşünmek zorundadır.
Namazda Kâbe’ye yöneleceksin, sosyal hayatında Paris’e, Batı’ya olmaz öyle şey.
Yalnızca inanç ve ibadet alanında değil; tırnak kesmeden bıyık bırakmaya kadar her konuda gayri Müslimlere muhalefet etmeyi emreden bir Peygamberin ümmeti olan Müslümanların kendi inanç ve kültürleriyle taban tabana zıt olan yılbaşı eğlencelerine nasıl katılabilir?

Herkes kendi yaşına bakarak ömründe bu güne kadar kaç yıl gelip geçtiğini ve yılbaşı gecesini nasıl geçirdiğimizi nasıl kutladığımızı bir düşünelim. Bu yaşadığımız yıllar içinde kimler vardı ve kimler kaldı? Babamız, annemiz ve yakınlarımız hepsi yok oldu, Ünlü eski siyasetçiler, devlet adamları yok oldu. Sadece insanlar değil bunun yanında tarihe damga vurmuş devletler de yok oldu. Şimdi gündemde olan siyasetçiler, devletler, sistemler ve devletleri birbirine kışkırtan eylem ve terörler de yok olacak. Eninde sonunda bütün dünya ve insanlar Kur’an nizami hâkimiyeti altına girecektir. Bunları düşünerek 2018 yılının muhasebesini ve bir yıllık ömrümüzün hesabını yaparak bu gecen ömrü nasıl değerlendirdik bundan sonra Allah (c c) ömür verirse bunu nasıl değerlendirmemiz lazım diyerek geçmişte yaptığımız günahlara tekrar düşmemek için neler yapmamız gerektiği konusunu düşünerek 2019 yılına girmek için hazırlıklar yapmalıyız.
2019 yılına bu düşüncelerle girelim ve yaşamaya çalışalım. Bu fanı dünyadan ebedi hayata geçmek için adımlarımızın yaklaştığını farkına varalım. Hiç kimse aklı başında olan ölüme, kabre bir adım daha yaklaştım diye Allah-u Teâlâ’nın yasak kıldığı haram saydığı bir takım işleri yaparak, vur patlasın, çal oynasın şeklinde 2019 yılını karşılamaz. “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır”
Kime benzediğimizi, kimi örnek aldığımızı, kime hizmet ettiğimizi iyi düşünerek 2019 yılını inandığımız gibi yaşamaya çalışalım.
Selam ve dualarımla Allah’a emanet olun.

0 Paylaşımlar

Mustafa Zengin

Dernekpazarı-Yenice Mahallesi’nde doğdu. İlkokulu köyünde. Lise tahsilini Trabzon İmam Hatip Lisesinde okudu.Vatanı görevinden sonra Ankara PEM ‘de okudu ve Polis Yüksek Okulunu bitirerek Ülkemizin değişik vilayetlerde Trafik Polis memuru olarak görev yaptı.Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesi Mezunudur,Evli üç çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir