Bu şehre bir dokunun!

0 Paylaşımlar

Atilla AŞIK-İç Mimar
İYİ Parti Ortahisar Yönetim Kurulu Üyesi/
Siyasi İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı
-Değerlendirmeler-
31 Mart 2019 ‘da yapılan Yerel Seçimlerde sayın Murat Zorluoğlu Akp iktidarları yerel yönetimlerde son derece başarısız olmalarına rağmen %64.61 gibi yüksek bir oy oranıyla aynı parti-isim değişikliği ile Trabzon’a Belediye Başkanı seçildi. Bu sonucun geçmiş dönemlerde yapılan hizmetlerin, başarı-başarısızlığın değerlendirilmesi anlamında; kabul etmek gerekirse, hiçte orantılı bir sonuç olmadığı, kamuoyunun bu konuda fikir birlikteliğinin olduğu aşikardır. Fakat halkın iradesinin sandığa bu şekilde yansıması mutlak kabuldür.
Yerel seçimlerin üzerinden 100 günü aşan bir süre geçti. Geçen bu icraat döneminde Zorluoğlu’ndan hizmetler, geleceğe dair çok daha fazla ümitler vermesini beklerdim. Mazbatası elinden alınana kadar, 17 günlük süre içinde İstanbul Belediye Başkanlığı yapan hemşerimiz, gururumuz Ekrem İmamoğlu’ndan mucizeler bekleyen çevrelerin yanında bizlerin bu beklentileri çok daha fazla olmasa gerek.
Zaman; sayılı ve çok hızlı geçiyor. Bakınız; 24 haziran 2018 milletvekili genel seçimlerinin üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçti, yani beş yıllık görev sürelerinden 5 de 1’i su gibi akıp gitti.Seçilen 4 Akp milletvekilinin karşısında İYİ Partili sayın Hüseyin ÖRS’ün ve CHP’li sayın Ahmet KAYA’nın Trabzon’un sorunlarına çözüm bulma gayreti içerisinde olduklarının takdirini halkımız çok iyi bir şekilde yapmaktadır.Gerek iktidar partisi milletvekillerinin gerekse Trabzon Belediye Başkanının,özellikle geçen dönemlerin boşa ve başarısız olması nedeniyle bu şehre çok hızlı dokunuşlar yapma zorunluluğu vardır.
Özellikle ‘’Kent estetiği’’ bu şehrin kanayan yarası.Estetik sadece sanatla ilişkilendirilen bir kavramdan öte insan yaşamının her alanında varlığına ihtiyaç duyulan, sorgulanan bir nitelik haline gelmiştir. Bu şehrin estetiği; yaşamımızı sürdürdüğümüz fiziksel çevre ve çevrede yer alan doğal, yapay, kültürel tarihi doku, sosyal ve görsel öğelerle sürekli etkileşim içindedir. Buradan hareketle belediyelerin çevre koşullarını denetleyip, düzenlemesi ile daha çağdaş, modern, doğal ve yapay donatılarla, göze hoş gelecek şehrin vizyonunu arttıracak uygulamalar hayata geçirmesi lazım. Bu şehrin halkının sağlıklı, mutlu keyifli yaşaması; görsel bakımdan iyi çözümlenmiş, işlevsel ve estetik projelerle olur.
Trabzon şehrinde apartman mimarilerin çarpıklığı ve çirkinliği hızla artmakta.Kentsel dönüşümlerle tarihi doku özellikle Ortahisar bölgesinde tamamen yok edilmekte, geleneksel bahçeli ev yaşam tarzıda kalmamıştır. Her geçen gün estetik olarak bizi mutlu etmeyen bu kent, birbirinin rüzgarını kesen blok beton yığınına dönüşürken, şehir planlamaları kentimizi geçmişten geleceğe taşımamaktadır maalesef.
1998 yılında konuşulan, dönemin iktidar partisi tarafından proje aşamasına getirilen güney çevre yolu konusunda üzülerek görüyoruz ki; bir adım ilerleme kaydedememişiz.Trabzon için mutlak çözüm olan ve yapılması gerekenin karşılığında; insanımızın denizle, sahille tamamen bağını kesen sahil yolu, şehrin ortasına hançer gibi saplanan kanuni bulvarı ile çare aramışız.Yakın illerin tamamının çözüm bulduğu çevre yollarının Trabzon’da hayata geçirilmesi hem bu şehrin önünü açacak hem de tarihi dokuya, yüzyıllardan beri gelen sosyal yapısına verilecek zararların önüne geçecektir.
Sanatla, sanatçısıyla uzaklaşan bu kent acilen kültür sanat merkezlerine, tiyatro ve konser salonlarına ihtiyacı vardır.Spor şehri, şampiyon şehir, Avni Aker, Yavuz Selim ruhunu yeniden yakalamalıdır.

Kentleri mimarlar yapar, fakat bugün rantın estetik anlayışın önüne geçtiği, yarışmayan yarıştırılmayan projelerin hayata,rantçı müteahhite dönüştüğü bir şehir haline geldik. Mimarlar Odası, Şehir Planlamaları Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası gibi bu şehre mutlak katkısı olacak çevrelerin fikir ve görüşlerine, projelerine değer verilmiyor maalesef. Sahilinde tabureler üzerinde, Meydan Parkında taşlar üzerinde oturmaya mahkum edilen, simgesel-sembol turizm alanlarının sürekli kapalı tutulduğu, görsel anlamda şehir aydınlatmalarından çok uzak, kent mobilyalarından yoksun, duvar süslemelerinden bi haber bir şehir haline geldi Trabzon.
Şimdi buradan Trabzon Belediye Başkanı’mıza sesleniyorum.Özellikle kurum içinde atamalarla geçen 100 günün üzerine artık bu şehre bir dokunun.Padişahlar şehri Trabzon o tarihi dokusunun içinde yok olup gitmesin lütfen.!!

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir