Bakan Bayraktar’dan Çay-Der’e ziyaret

0 Paylaşımlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Trabzon’da bulunan Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin en büyük sorunu elektrik kesintileri olduğunu, bunu düzeltmek için yasal bir düzenleme yapıyoruz.

Kanunun bir kısmı meclisten geçti, diğer kısmı de önümüzdeki hafta inşallah çıkarak özelleştirmeden doğan sıkıntıları büyük ölçüde azaltacağız, dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Trabzon programı kapsamında beraberinde İl başkanı Adnan Günnar ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

Ziyarette, Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Hasan Güven ve yönetim kurulu üyeleri ile kalabalık vatandaş topluluğu karşıladı. Toplantıda özellikle Çaykara ve Dernekpazarı ilçe ve köyleri ile yaylaların sorunları konuşuldu.

Toplantıda, dernek adına, Bakan Bayraktar’a Solaklı vadisindeki sorunları anlatmak için söz alan dernek başkan yardımcısı Osman Abanoz, Bakanımızın gerek Türkiye’de gerekse Trabzon’da yoğun programları içinde derneğimizi ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Türkiye genelinde yaptığı çalışmaları takdirle izliyoruz. Kendisinden hemşerimiz olarak iftihar ediyoruz. İnşallah Allah sağlık verir de bundan böyle hizmetleri devam eder, dedi.

Abanoz, tabiî ki bölgemizin sorunları var, sayın bakanımız bizden çok daha iyi biliyor ama birkaç başlık halinde sizlerin huzurunda kendisine arz etmek istiyorum. Çaykara ve dernekpazarlı’lar olarak bakanımızdan çok beklentilerimiz var. Özellikle Of, Cumapazarı arasında yapılan bölünmüş yolun Dernekpazarı-Çaykara ve uzungöl’e devam etmesi yönünde beklentimiz var. Yöre insanımızın yaylalarla ilgisinin çok olduğu için köy ve yayla yollarının standart hale gelmesini ve asfaltlanmasını istiyoruz. Bölgemizin önemli turizm merkezi Uzungöl ile ilgili sorunlar var. İmar planı, yapılaşma ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almak istiyoruz. Uzungöl Demirkapı bölgesinde bulunan göllere yol yapılması durumunda turizme katkı sağlanacağına inanıyoruz. Çaykara-Sultanmurat yaylası arasındaki yolun yapılmasını istiyoruz. Ayrıca Uzungöl beldesinde turizm yüksek okulu beklentimiz var. Çaykara-Dernekpazarı ilçeleri ve köyleri ile birlikte kanalizasyonun Of’ ve oradan da deniz deşarjı yapılmasını arzumuz. En önemli talebimiz, Çaykara soğanlı dağında tünel yapılarak yolun Bayburt’a bağlanmasını yöre halkı istemektedir. Ayrıca yörede yaşayan insanlarımızın hayvancılıkla ilgili uğraşmaları için projeler yapılmasını istiyoruz. Ben tekrar sayın bakanımıza birlikte gelen heyete hoş geldiniz diyorum, dedi

 

Taleplerin iletilmesinden sonra söz alan Bakan Erdoğan Bayraktar, öncelikle hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Çaykara ve Dernekpazarlı arkadaşlarımız bir araya gelerek bir dernek kurmuşlar. Trabzon’da hatırı sayılır derecede Çaykara-Dernekpazarlı insan var, aynı yörenin insanları Sakarya’da, İzmit’te İstanbul’da çok güçlü bir şekilde var. Eğitim almış, işadamı olmuş bilgi bakımından belli noktalara gelmiş çok yakın arkadaşlarımız ve hemşerilerimiz var. Trabzon’da da ağırlıklı olarak işadamı olarak öne çıkmış eğitim dünyasında, sanayide olsun, ticarette olsun bürokraside olsun çok kıymetli arkadaşlarımız var. Bunların birlikte, dayanışma içinde olması, Trabzon’un kalkınmasına kendi yöresinin kalkınmasına, fayda sağlaması bakımından son derece önemli. Bu bakımdan kendilerini tebrik ediyorum, dedi.

Bayraktar, dernekçilik fedakârlık isteyen bir husus, Bu bakımdan hem Trabzon dernekleri olarak, hem Çaykara-Dernekpazarı dernekleri olarak diğer komşu ilçelerin dernekleri olarak kaynaşmanın çok büyük faydası var. Trabzon’da verilen hizmetlerin devletin imkânları çerçevesinde yapıldığını, özellikle asfaltlama konusunda kış olması nedeni ile ara verildiğini, havaların ısınması ile birlikte asfaltlama işleri devam edecektir. Bunları yaparken dikkat ettikleri en büyük kriter nüfus yoğunluğu olan yerlerin öncelikli yapıldığını vurgulayan Bayraktar, işadamlarımızın bu yöreye yatırım yapmalarını istiyoruz. Trabzon un neresi olursa olsun herkese eşit mesafedeyiz, elimizden geldiği kadar bir gayret içindeyiz biraz daha bunu kurumlaştırarak yapmak lazım. Ayrıca Of-Cuma pazarına kadar giden yolun projesi aslında Çaykara projesidir. 27 kilometrelik bir projedir. İkinci etabı ihale edilmesi lazımdı bu güne kadar bu kara yollarının para sıkıntısından dolayı gecikti. Bu konuyu en kısa zamanda çözeceğiz projesi bitmiştir. İhalesini kısa bir sürede yapmamız lazım.

27 kilometrelik Sultanmurat yolunun yapılması konusunda 6 milyon paraya ihtiyaç olduğunu bu paranın şimdilik temin edilmesi mümkün değil. İnsanlarımız şehirde kalıp köye zaman zaman gidiyor, gelişmiş ülkelerde tam tersi bir durum var. Köyde kalıp arada şehre gidiyorlar. Bu sene açıklanan nüfus hareketlerinde köylerin tamamında azalma var. Biz bu yörelerdeki nüfusu nasıl artırabiliriz hesabını yapmamız lazım. Özellikle hayvancılık konusunda kafamızda projeler var, Köyde yaşayan insanlarımızın mutluluğunu, refahını arttırmak için neler yapabiliriz. Tatbiki hayvancılığı biraz daha profesyonelce yapma konusunda insanımızı yönlendirebiliriz. Bütün bunları adım adım yapmamız lazım. Uzungöl imar planı için çalışmalarımız devam ediyor.İmar konusunda belediye başkanına söyledik, imara uygun inşaata izni vermesi için. Uzungöl’e daha çok turistin gelmesi ve kaliteli hizmet verilmesi için bazı otel inşaatlarına izin verdik. Ayrıca uzungöl’e parada gönderiyoruz. Tatbiki oradaki eksikleri iyileştirmek için çalışacağız.

İkizdere ve Araklı tünelleri yapımına başlandığını, ancak en yakın güzergâhın Çaykara-Bayburt karayolu olmasına rağmen, Soğanlı tünel geçidi yapımı biraz daha uzayacaktır. Bu işlerin yapılması için paraya ihtiyaç var, Özellikle Trabzon’un büyük şehir olması dolayısı ile köylerin kanalizasyon sorununun önümüzdeki süreçte çözüleceğini bizde buna destek olacağız,dedi.

Bayraktar; “Elektrik sorunu şu anda Türkiye’nin sorunu, şimdi yasal bir düzenleme yapıyoruz. Kanun şu anda mecliste. Yarısı geçti diğer yarısı inşallah önümüzdeki hafta çıkarak, özelleştirmeden doğan sıkıntılar büyük ölçüde azalacak. Kanun çıktından sonra elektrik kesintilerine Valiler müdahale edecek, sorun giderilmese büyük para cezaları gelecek. Şu anda devletin özelleştirdiği elektrik üzerinde yaptırım gücü azaldı. Adamlar yatırım yapmıyor sadece para topluyor. Milletin elektriğini kesiyor çok büyük bir sıkıntı. Tüm Türkiye’nin her tarafında böyle. Biz hükümet olarak en büyük sıkıntı duyduğumuz hususlardan biri budur”,dedi.

Konuşmalardan sonra Bakan Bayraktar’a uzungöl resmi bulunan bir tablo hediye edildi. Ayrıca, Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinin 2 Mart 2013 tarihinde gerçekleştireceği Kurtuluş etkinliklerine davet edildi.

caykaragundem

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir