Akyazı Kara Yazı!

0 Paylaşımlar

Aslında her şey bir Fenerbahçe maçı sonrası Avni Aker’de lavabo ve koltukları kıran fb taraftarına polis müdahalesi ile başladı. Maçtan sonra ise Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Fb seyircisi  Avni Aker’de mağdur edildi açıklaması yaptı. Açıklama ise Trabzon tarafında büyük tepki uyandırdı ve maçlarda Recep Tayyip Erdoğan protesto edildi. Trabzon’da o dönemler her şey Trabzonspor’du son dönemlerde bu anlayış giderek kaybolmaya başladı.

İktidar’ın Trabzon’daki yerel seçimler ile ilgili kararlarının yanı sıra Başbakan’ın fb maçı sonrası yaptığı açıklama unutulmadı. Yerel seçimlerde Trabzon’da AKP iktidarı Belediye seçimlerini kaybetti ve Trabzon Belediye Başkanı CHP’li Volkan CANALİOĞLU oldu. Başbakan için Trabzon önemliydi ki bunu seçim sonuçları açıklanırken annesine “Anne Trabzon’u kaybediyoruz” demesinden belliydi. Trabzon belediyesinin de kaybedilmesi ile Trabzon üzerine daha fazla yoğunlaşıldı. İlk öncelik tabi ki Trabzonspor olmalıydı ve Trabzonspor üzerinden siyasi mesajlar vermek en kolay yöntemdi. Bu dönemde Trabzonspor başkanı Atay AKTUĞ takımında kötü gidişi nedeniyle görevi bıraktı ve Trabzonspor’da yeni dönem başlangıcının temleri atılmaya başlandı.

Trabzonspor başkanlığına Ak Parti ile ilişkileri bilinen Nuri ALBAYRAK seçildi ve siyasi iradenin etkisi yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Nuri Albayrak 2 yıldız oyuncu sözü vermiş ve bu oyunculardan ilk olarak Marcelinho’yu transfer etmişti. Ama çok uzun süre kalmadan Marcelinho satıldı ve Nuri Albayrak satış sonrası kar ederek sattık açıklaması yaptı. Ama daha da ilginç olanı ise Marcelinho’yu kendi param ile alacağım demesiydi. Kar eden kulüp mü yoksa kendisimi oldu orası ayrı bir konu tabi.

Nuri Albayrak stadyu projesi olarak Akyazı projesini oluşturdu,

 

4 Kasım 2006 tarihinde Trabzon’da bilboardlarda Akyazı projesi yer aldı.

9 Şubat 2007 Bakan Özak, Akyazı projesi ile ilgili olarak, Başbakan  R.Tayyip Erdoğan”ı bilgilendirdi.

2 Temmuz 2007, Dönemin Trabzonspor yönetimi Akyazı projesi için Milli Emlak Müdürlüğüne gerekli izinler ve kiralama için başvurdu.

20 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesi Trabzon mitinginde Başbakan Recep Tayip Erdoğan Akyazı projesi için gereken yardımı yapacağını açıkladı. Aynı Akşam başbakan Erdoğan ATV”de Alı Kırca ile çıktığı canlı yayında Akyazı konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

17 Ekim 2007 Milli Emlak Müdürlüğünden gerekli ön izin çıktı

6 Aralık 2007 Milli Emlak Müdürlüğü ile ,Trabzonspor arasında kiralama sözleşmesi imzalandı.

24 Aralık 2007 Trabzonspor Yönetim kurulunun 136 sayılı yönetim kurulu kararı ile Akyazı sahilinde dolgu için teknik çalışmalar başlatıldı.

26 Aralık 2007 Trabzonspor resmi web sitesinden Akyazı projesinin dolgu projesi için ihale ilanı yayınlandı.

22 Şubat 2008 Başkan Sadri Şener ve Yönetim Kurulu bir kez daha Başbakanın huzura çıkarak proje ile ilgili destek istedi.

2006 Ağustos ayı, 2010 Mart ayı. Koskoca 4 yıl geçti. Bu süre  boyunca Akyazı konusunda bir arpa boyu mesafe alınamazken, Rize stadyumunu yaptı bitirdi.

 

Geçen süreç içinde Nuri Albayrak ince siyasi mesajlar vermeyi de ihmal etmedi. Akyazı bizim projemiz, iktidar partisine yakınlığımız biliniyor, bu projesi ancak biz yaptırırız söylemleri ise sadece sözde kaldı.

 

Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet ATALAY ise Akyazı projesini dilden düşürmedi ve Başbakanımızın da bu konuda sözü var. Akyazı’da yapılacak stadyum 2011’e yetişecek ve Gençlik Olimpiyatlarının açılış ve kapanış seramonileri burada yapılacak diyerek kendince son noktayı koydu. Ancak 14 Nisan 2013 tarihi itibari ile dolgusu tamamlanan Akyazı Projesinin Stadyum ihalesi halen yapılması ve ihale aşamasında iptal edildi. İhale tarihi ise 2 Mayıs olarak belirlendi.

Akyazı projesi ile ilgili bir ilginç gelişmede dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak tarafında gelişti. Projeyi onay için Ankara’ya götüren Nuri Albayrak, Faruk Özak’tan onay alamadı. Faruk N. Özak “ orası sit alanı ben bu projeye imza atmam, hesabını ödeyemem”demiş ve imza atmamıştı.

 

Geçen zaman içinde yerel seçimler yaklaştı ve Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon için 61 projemiz var diyerek seçim çalışmalarına başladı. Projeler içinde 61. Proje olarak Akyazı Projesi yer aldı. Seçim çalışmalarında ben projeye imza atmam, hesabını vermem diyen Faruk N. Özak 61. Projemiz Akyazı Projesi ve bunu yaparsak biz yaparız demeye başladı. Aslında bu sözü Nuri Albayrak’ın 2006 yılı sonlarında yaptığı açıklamalardan hatırlıyoruz ve geçen 3 yıl içinde bir değişiklik olmadığını da hep beraber görüyoruz. Belediye seçimlerini kazanan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu stadyum için bir başlangıç yapamasa da 2010 yılında Faruk Özak, Başbakan’ın TOKİ’ye Akyazı ile ilgili talimat verdiğini söylemesi ile umutlar tekrar yeşermeye başladı.

 

Akyazı Spor kompleksinin dolgu ihalesi yapıldı ve ihaleyi alan konsorsiyum tarafından 2-3 iş makinesi ve 4-5 kamyon ile dolgu çalışmaları başladı. Tam dolgu çalışmaları sürerken Trabzon’da Mimarlar Odası projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Bu karar sebebiyle dolgu çalışmaları bir süre durduruldu ancak daha sonra dolgu çalışmalarına tekrar başlandı ve Akyazı Spor Kompleksi dolgu alanı, Aralık 2012 tarihinde tamamlandı. Akyazı projesi ile ilgili Trabzon Belediye Başkanı Ohan F. Gümrükçüoğlu stadın projesi de bitmek üzere. Yakında stadın yapımı ihale edilecek, Başbakan bu konuyu yakından takip ediyor. Trabzonspor 2015-2016 sezonundan itibaren maçları 40.000 kişilik yeni stadından oynayacak dedi.

 

TOKİ 14 Şubat 2013 Tarihini Akyazı Spor Kompleksi yapım ihalesi için tarih belirledi. 2 aşamalı yapılan Akyazı Projesi’nde stad ve spor tesisleri ile ilgili ihalenin ilk aşamasında 16 firma puan usulü ön elemeye tutulmuştu. Bu ön elemede 5 firma kalması gerekirken, dolgu sahasının yapan Albayrak firmasının itiraz ve şikayeti üzerine KİK ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. TOKİ 5 firma arasından yapacağı ve kendi resmi internet sitesinde 8 nisan olarak belirlediği 2. ihale aşamasını sayfasından kaldırarak iptal etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ‘İhale asla iptal edilmeyecek’.  Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun ‘Projenin uzaması başbakanı üzer’ açıklamalarına rağmen iptal edildi. Şu an için Akyazı Spor Kompleksi’nin akıbeti belli değil ancak projenin ilk hali ile son hali arasındaki farklar ise oldukça fazla.

 

Akyazı Projesinin ilk halinde Petrol İstasyonu, Otobüs Terminali, Otel, Kapalı Spor Salonu, Kapalı ve Açık Yüzme Havuzu, Tenis Kortları, Açık otopark, Antrenman sahaları, Spor Akademisi, AVM, Kongre ve Kültür Merkezi, OLİMPİK STADYUM, İdari Tesis ve Futbolcu Konaklama tesisleri ve Yat limanı vardı. 2011 yılı gençlik olimpiyatları için yapılan Atletizm pistlerinden dolayı Stadyum projesi değiştirilmiş ve koşu pisti kaldırılmıştı. Süreç uzadıkça proje de değişmeye başladı. Son olarak Trabzon’un vizyon projesi olarak gösterilen ve her seçim döneminde meydanlarda sözü verilen projede önce Liman çıkarıldı, ardından otel iptal edildi ve son olarak ta Trabzon Belediye Başkanı Orhan F. Gümrükçüoğlu’nun 61 projesinden biri olan ve Akyazı Projesinde yer alan terminal binasının da iptal edilmesiyle sadece Stadyum kaldı. Ancak son olarak kalan Stadyum’unda ne zaman yapılacağı halen net bir bilgi olmadığı gibi ihale tarihi dahi belirlenmedi.

Zafer Düzenli

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir