Bu 10 Kasımdan Ben Ne Anladım!

0 Paylaşımlar

Uzun zamandır köşe yazamıyordum, ilham gelmiyordu, ama bu konuda yazacağım hiç aklıma gelmezdi ve beni iyi tanıyanların da aklına da gelmezdi sanırım.

Aradan seçimler vesairler bir çok şey geçti bir şeyler karalama fırsatımız olmadı fakat sosyal medyadaki ilgili ilgisiz  paylaşımlar beni o denli rahatsız etti ki bu yazıyı yazma zorunluluğu hissettim.

Kısaca 10 kasım Mustafa Kemal Paşa’nın ölümü ve yıllar sonra bunun üzerine konuşulanlar tartışılanları değerlendirmek “10 Kasımdan ben ne aladım ı” anlatmak  istedim bu yazımda.

Sosyal medyadaki bu ayrışmalar bu cedelleşmeler kutuplaşmalar gerçekten üzüntü verici. Birileri birilerine hakaret ediyor öbürü ona sövüyor vs….
Kimse kimseyi sevmek zorunda olmadığı gibi kimsede sevmediğine hakaret küfür etme hakkına sahip değildir. Böyle bir özgürlük yok bir yerde…
Kur’ani ifadeyle anlatmak gerekirse   “Allah’ın berisinden birilerine niyazda bulunanlara/Allah dışında birileri için çağrı yapanlara/onların, Allah dışında yakardıklarına sövmeyin. Yoksa onlar da düşmanlıkla ve bilgisizce Allah’a söverler. ” (Enam 108)ayetini müslümanların bu ayeti iyi anlamaları gerekiyor.

Bizler “Bir ademi kurtarmak bir alemi kurtarmaktır” inancına sahip bir peygamber ümmetiyiz.

İlgimizi vermediğimiz birine, bilgimizi nasıl veririz!!. Varsa bilimsel verilerimizi tezlerimizi,  belgelerimizi bunları paylaşırız araştırırız anlatırız, kabul eden eder etmeyen etmez zorlama yok hiç kimseye.

Sonra sen ilk başta ötekileştiridiğin birisine neyi nasıl anlatabilirsin bidaha. Eğer gerçekten amacın dini islamı anlatmaksa “Eğer sen onlara yumuşak davranmasaydın etrafından dağılıp giderlerdi” vahiyli uyarıya muhatap olan peygamber metodunu izlemek zorundasın….

Yok egolarını tatminse amacın ; lütfen başka yerlerde bu işi yap, insanların değerlerini ayaklar altına alarak küfrederek,küfredilerek bu işler yürümez kardeşim, sen ancak tefrika çıkarırsın.

Ayrılıklar Hangi Güçlere Yarar Sağlar!
Farklılıklarımız renklerimiz olmalı. Emperyalist güçler yeteri kadar fitne tohumu ekmiş aramıza bizlerde onların ekmeğine yağ sürmeyelim. Onların istedikleri bu ümmeti paramparça bölmek. Bunu da en iyi din dil irk mezhep ve lider kavgaları vb. argümanlarla yapıyorlar.

Mustafa Kemal Paşa eğrisiyle doğrusuyla bu alemden göç etti ve yaptıklarının karşılığını mutlaka görecektir.

Erbakan Hocanın dediği gibi “Bu millet yaptıklarınızı asla unutmayacaktır“.

Şimdi sorarım size? biz birbirimize bu denli düşman olmakla kimin ekmeğine yağ süreriz…?
Zor dönemlerden geçen şu ümmetin daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı var.

Şu- cu-luğu Bu- cu-luğu bir kenara bırakıp bir ve beraber olmalıyız. Benim bu 10 kasımdan anladığım bu oldu vesselam, kalın sağlıcakla…

 

0 Paylaşımlar

Dernekpazarı Haber Merkezi

Dernekpazarı, Karadeniz Bölgesinde, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Hayrat, güneyde Çaykara, batıda Köprübaşı, kuzeyde de Of ilçeleri ile çevrilidir.

Bu 10 Kasımdan Ben Ne Anladım!” için 3 yorum

 • 11 Kasım 2015 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  Yaziyi tam okudum ..
  Bence her kesimin ortak bakis açısı bu olmali. Tebrik ederim.
  Bu çizgi ne sağ kesime nede sol kesime kaybettirmez hatta ortak bir irade ile yola devam ettirir. Takibe devam edeceğim yaşar kardesim.

  Yanıtla
 • 13 Kasım 2015 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  Konu başlığından yola çıkarsak içerikte bağlantı yok. Fikirler çok doğru ve güzel. Ancak son cümlelerde büyük bir tezat var. Ölülerden biri rahmetle anılırken diğeri yok. Bu ötekileştirme değil mi ?

  Yanıtla
  • 14 Kasım 2015 tarihinde, saat 11:36
   Permalink

   Fahri hocamız gazeteci gözüyle dikkatli incelemiş ve haklı görülüyor. O yüzden gerekli düzeltme yapılmıştır.saygılarımızla..

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir